Pokój studentom… przygotuję
Nawet jeśli od lat wynajmujemy pokój tym samym studentom i traktujemy ich nieledwie jak domowników, pokój pod ich nieobecność wypada odnowić choćby i po roku. Między bajki można włożyć tezę, że skoro młodzi ludzie niemal cały czas spędzają na uczelniach i w klubach, a ze stancji zdają się nie korzystać, pokój trwa w stanie nienagannym. Jeżeli w jednym pomieszczeniu mieszka kilka osób, zawsze odbija się to na jego stanie.
Tajemnice podłoża
Podłoże pod wszelkie prace renowacyjne winno być czyste, nośne, stabilne, równe i niechłonne. Przede wszystkim trzeba więc usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczące się farby, oderwać stare tapety – zwłaszcza gdy niezbyt dobrze trzymają się podłoża – w miarę potrzeby usunąć też stare, pylące i odspajające się tynki, zlikwidować wszelkie tłuste plamy, a miejsca po nich zmatowić papierem ściernym dla zagwarantowania przyczepności. Na koniec podłoże trzeba dokładnie odkurzyć.
Oczyszczone podłoże może wymagać uzupełnienia ubytków i wyrównania. Czynności te poprzedzić należy zagruntowaniem go emulsją Uni-Grunt. Wzmocni to podłoża słabsze, zredukuje ich chłonność i umożliwi uzyskanie lepszej przyczepności. Do wyrównania i wypełniania miejscowych ubytków użyć można Zaprawy Wyrównującej Atlas. Nakładając jedną warstwę, skorygować będzie można nierówności od 2 do 15 mm. Inną propozycją jest Atlas Rekord, cementowa zaprawa szpachlowa, umożliwiająca uzyskanie gładkich białych powierzchni.
Sufit biały i zdrowy
Oczyszczony sufit dobrze będzie pokryć gładzią gipsową, na przykład którymś z Gipsarów – najpopularniejszym Gipsarem Uni, Gipsarem Max o przedłużonym czasie wiązania lub Perfektem. Gips daje poczucie ciepła, dobrze wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu. Gładź, w odpowiedniej proporcji rozrobioną z wodą, nakładamy gładką pacą z nierdzewnej stali na zagruntowany sufit, ciągnąc do siebie, pasami, od okna w głąb pokoju. Przy nakładaniu kolejnej warstwy warto zmienić kierunek na poprzeczny lub przeciwny – pomoże to równomiernie rozłożyć masę gipsową. Ewentualne nierówności zeszlifowujemy po wyschnięciu masy drobnoziarnistym papierem ściernym lub siateczką tynkarską.
Sprawdzone sposoby na ściany
Te same gładzie szpachlowe posłużą do przygotowania ścian. Pacę tym razem trzeba będzie prowadzić od sufitu ku podłodze. Jeżeli ściany mają być pomalowane, warto zdecydować się na farbę emulsyjną. Maluje się nią przynajmniej dwukrotnie, istotnym atutem jest jednak to, że malowanie można w każdej chwili przerwać i dokończenie odłożyć na dzień następny, bez szkody dla efektu pracy. Pamiętać należy, by przed malowaniem zagruntować ścianę preparatem z oferty producenta tejże farby. Grunt i farba będą ze sobą współgrać, pozwalając na uniknięcie przykrych niespodzianek.
Jeśli w planach mamy tapetowanie, jako gładź najodpowiedniejszy będzie Gipsar Max bądź Perfekt – z uwagi na przedłużony czas wiązania i większą elastyczność, uzyskamy dzięki nim gładkie i równe podłoże pod tapety. Pokryte gładzią ściany należy – na dzień przed tapetowaniem – zagruntować klejem do tapet Atlas Alpan. Ten sam klej posłuży potem do przyklejenia tapet. Tapetowanie zawsze rozpoczynamy od naroża przy oknie, dbając, by przy każdym rogu około 2 cm szerokości pasa zachodziło na ścianę następną.
Ostatnim szlifem w pokoju dla studentów będzie pomalowanie farbą olejną ram okiennych oraz drzwi z futryną, a także – w razie potrzeby – rur i kaloryferów. Po posprzątaniu i umeblowaniu pozostanie już tylko czekać na studentów.
Grupa Atlas