Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (410) Data wydania: 27.11.07

Skąd te sadystyczne ciągoty?

Dorota Nowak: Prowadząc swój teatr oraz przykładając rękę do kształcenia kadr instruktorskich dla teatrów amatorskich, na każdym kroku spotykam się z ludźmi, dla których szczytem marzeń jest dostanie się do szkoły teatralnej. Wierzą w magiczną moc swego talentu, na którym wreszcie może ktoś się pozna. Marzą o sławie. Zdają egzaminy wstępne do szkół aktorskich po kilka razy.

Udaje się, bądź nie. Kto się dostaje do takiej szkoły musi przejść przez „fuksówkę” – czyli otrzęsiny, jakie fuksom – studentom pierwszego roku urządzają przez kilka tygodni października – tzw. „nestorzy” – studenci starszych lat. Podczas tego obrzędu odbywającego się w godzinach nocnych na terenie uczelni przez kilka tygodni  każdy fuks dowiaduje się, że dostał się do szkoły przez przypadek, a nie z powodu talentu. „Wszystko po to, żeby mu nie uderzyła do głowy woda sodowa” – wypowiada się o fuksówce absolwentka krakowskiej PWST – Joanna Niemirska, warszawska aktorka pochodząca z Bydgoszczy, która akurat niczego złego w swojej fuksówce nie dostrzegła. 

Obejrzałam nagrany na DVD film z fragmentów fuksówki.  Ofiara starszych kolegów, student – „zgnojony”– jak określał swój stan –  płakał pod wpływem fuksówkowych  upokorzeń, ale przez łzy wygłaszał złowieszczą wróżbę, że za rok się odkuje na „fuksach”.

Konrad Maj, psycholog społeczny: „Trudno to pojąć: dorośli, inteligentni ludzie, a pozwalają się tak upokarzać. Zamiast dać w gębę kolegom oprawcom – płaczą”.  Katarzyna Bujakiewicz, aktorka: „Jeśli tylko stworzy się niektórym okazję, to pokazują swoją władzę, wyższość, mają sadystyczne ciągoty. Zwłaszcza ci o małym poczuciu własnej wartości i z kompleksami (…)”.

Zaryzykowałabym pogląd, że  pewne wzory zachowań fuksówkowych  studentów „nestorów” rodzą się podczas zajęć na uczelni. Przecież nie wszyscy profesorowie to uznane sławy  w świecie aktorskim…

Fuksówki odbyły się także w tym roku. W październiku będącym pierwszym miesiącem  nauki studentów, na  jednej z uczelni teatralnych doszło do tragedii. W białostockiej  filii warszawskiej PWST student wracający nad ranem z  „fuksówki” miał wypadek samochodowy. W ciężkim stanie trafił do szpitala. Jego stan jest nadal poważny.Gazeta „Polska” wydrukowała artykuł Konrada Dulkowskiego i Doroty Kowalskiej „Lalki na łańcuchu”. Potem już w prasie huczało. Rozgorzała dyskusja o tym, w co przerodziły się fuksówki. Zwolennicy „fuksówki” mówią, że to forma zabawy studentów – aktorów.

„Fuksówki” nie są tylko incydentem,  nieistotnym  marginesem rzeczywistości. Mówią wiele o  nas – ludziach, czego powinniśmy się wystrzegać. W latach siedemdziesiątych jeden z amerykańskich psychologów przeprowadził interesujące badania, mające sprawdzić zachowania ludzi nadzorujących innych oraz tych, którzy ich władzy są poddani. Grupa dwudziestu badanych została podzielona na dwa zespoły – więźniów oraz  nadzorujących ich  klawiszy. Już podczas drugiego dnia trwania eksperymentu klawisze znęcali się nad więźniami. Ale uczestnikom eksperymentu pozostawiono daleko idącą swobodę. Każdy mógł się w dowolnym momencie wycofać. Nikt tego jednak nie zrobił, wobec czego znęcanie się i przemoc klawiszy nad więźniami zaczęła przybierać zastraszające rozmiary. Eksperyment zaplanowany na dwa tygodnie trzeba było  przerwać już kilku dniach, żeby nie doszło do tragedii.