Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (410) Data wydania: 27.11.07

Muszą wrócić

W dalszym ciągu brak pomysłów na rozwiązanie problemu nierentownej sieci ciepłowniczej.

W Urzędzie Miasta doszło do spotkania stron zainteresowanych rozwiązaniem kwestii dopłat do ciepłociągu, którego właścicielem jest Zakład Gospodarki Komunalnej. Korzysta  z niego już tylko nieco ponad połowa mieszkańców, którzy przyłączyli się do sieci na początku lat 90–tych. Tak niewielka liczba odbiorców powoduje, że sieć przynosi straty.

Pomysł jest tylko jeden

Na wrześniowej sesji radni nie zgodzili się, by po raz kolejny dotować nierentowną sieć. W związku z tym w budżecie ZGK powstanie dziura w wysokości około 46 tys. zł.

Jedynym wyjściem w opinii władz miasta jest podłączenie się do sieci dawnych użytkowników. – Innego wyjścia za bardzo wasze miasto nie ma. Musicie próbować nakłonić tych, którzy od sieci się odłączyli do powrotu. Z ekologicznego punktu widzenia to, co u was się dzieje, to krok wstecz – wyjaśnił Emil Hławiczka, specjalista od ciepłownictwa, zaproszony na spotkanie przez jednego z mieszkańców.

– Pytanie jak to zrobić? Czy państwo mają jakieś pomysły? – pytał zebranych Piotr Śmieja.

Zaniedbania z przeszłości

Dyskusja nie przyniosła rozwiązania. Natomiast po raz kolejny uwidoczniły się pretensje pod adresem miasta. – Do 2005 roku problem ciepłociągu w ogóle nie istniał. Dlaczego? Czy wtedy wszystko było w porządku? Nie, ale miasto czekało nie wiadomo na co, a straty z roku na rok wzrastały – mówił jeden z mieszkańców. – Już wcześniej wysyłałem pisma z zapytaniem, co miasto planuje zrobić z siecią, ale odpowiedzi do dziś żadnej nie otrzymałem. Przez wasze zaniedbania mieszkańcy bloków mówią, że muszą dopłacać do naszego ciepła – denerwował się mężczyzna.

Swoją opinię wyraził też radny Henryk Rduch. – My nigdy nie dojdziemy do żadnego rozwiązania, dopóki na tej sali nie pojawią się właściciele pozostałych istniejących w mieście ciepłociągów. Tylko wtedy można będzie wypracować jakieś wspólne stanowisko – mówił Rduch. Nawiązał w ten sposób do tego, że najbardziej opłacalne sieci ciepłownicze pozostały własnością prywatnych przedsiębiorstw, które odkupiły je od kopalni. Miasto starało się o ich przejęcie, ale źle wypełnione wnioski sprawiły, że nie zostało w ogóle dopuszczone do przetargu.

Będą rozmawiać nadal

Zastępca burmistrza zapowiedział, że pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku, odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie rozwiązania tej kwestii. Do tego czasu radni i mieszkańcy korzystający jeszcze z sieci mają przekonywać ludzi, którzy się odłączyli do powrotu. Zaś na kolejnej sesji Rady Miasta radni będą jeszcze raz debatować nad dotacją dla ZGK.

Artur Marcisz