Służą pomocą
Pomysłodawcami przedsięwzięcia jest 27 uczniów Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu. Spotkanie inauguracyjne odbyło się 5 grudnia w Domu Pomocy Społecznej w Wodzisławiu. – Jestem pod ogromnym wrażeniem waszego dotychczasowego zaangażowania w ten projekt. Dlatego proszę was, nie zniechęcajcie się, kiedy będzie wam ciężko. W tej działalności zdobędziecie wiedzę, jakiej nie ma w żadnym podręczniku – przekonywała wolontariuszy Edyta Glenc, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego.
Irena Obiegły, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zapewnia, że działanie wolontariuszy zostanie ujęte w ramy prawne. – Każdy otrzyma coś w rodzaju umowy o pracę – wyjaśnia pani dyrektor.
Wolontariusze będą musieli wpisywać się na listy obecności oraz wywiązywać się z zadań, jakie zostały zawarte w skierowaniu do służby w wolontariacie. Zadania te będą wykonywać w wybranych przez siebie powiatowych placówkach pomocy społecznej. Do wyboru są m.in. Dom Pomocy Społecznej w Gorzycach, Powiatowy Ośrodek Opiekuńczo–Adopcyjny, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Jesteśmy dobrej myśli
Wolontariusze rozpoczną pracę od stycznia. Ich opiekunowie są dobrej myśli. – Decyzja tych młodych ludzi o tym, żeby zaangażować się w tego typu działalność jest głęboko przemyślana. Oni wiedzą na co się decydują, dlatego uważam, że wytrzymają trudy tej niełatwej przecież służby – przekonuje Elżbieta Tkocz, nauczycielka z Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl.
Dobrej myśli są także uczniowie. – Większość z nas działała już wcześniej w wolontariacie. Teraz zmieni się to, że ta działalność zostanie sformalizowana – mówi Anna Janosz, jedna z wolontariuszek.
Artur Marcisz