Pięć złotych za życie
Zaledwie tyle kosztuje wyrobienie karty I.C.E., która w chwili wypadku może ułatwić ratownikowi lub lekarzowi kontakt z bliskimi poszkodowanego. Tę małą karteczkę wielkości wizytówki można zamówić m.in. za pośrednictwem strony www.pck.org.pl/ice. Specjalne zdrapki z kodami do zalogowania się są dostępne w punktach PCK. Gotowa karta zostanie przesłana pocztą.
Koszt jednej zdrapki to tylko 5 zł. Karty I.C.E. (in case of emergency – w nagłym wypadku), które przygotowuje Polski Czerwony Krzyż, wykonane są z plastiku. Każda zawiera imię i nazwisko jej posiadacza oraz numery telefonów do trzech osób, które należy powiadomić w razie wypadku. Osoby te powinny umieć udzielić lekarzowi czy ratownikowi odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące poszkodowanego, np. stanu jego zdrowia, rodzaju przyjmowanych leków czy odbywanej terapii, którą poszkodowany przechodził. Takie informacje ułatwiają identyfikację, a przede wszystkim mogą uratować życie lub zdrowie poszkodowanego w wypadku. Plastikowe identyfikatory są uznawane także przez służby ratunkowe w innych krajach Europy. Pytania o kartę można też kierować także na adres ice@pck.org.pl.
Warto również pamiętać, że każdy, kto posiada telefon komórkowy może skrót I.C.E dodać do spisu kontaktów i wpisać pod nim numer do osoby, która w razie wypadku będzie mogła udzielić lekarzom informacji o poszkodowanym.
– Jeśli dla kogoś zalogowanie się stanowi problem to niech przynajmniej umieści skrót I.C.E z kontaktem do kogoś bliskiego w telefonie. To ułatwi pracę służbom ratunkowym i może uratować życie – mówi Adama Porwoł, przewodniczący Rejonowej Rady HDK PCK w Wodzisławiu.
Justyna Pasierb