Powiew orientu w muzeum
Niezwykłą wyprawę do Kraju Kwitnącej Wiśni zorganizował Klub Podróżnika Obieżyświat.
Dzień Kultury Japońskiej zainaugurował działalność klubu. Impreza odbyła się 13 maja w miejscowym muzeum. Klub powstał z zamiłowania do podróży i chęci dzielenia się z innymi niezapomnianymi wrażeniami.
– Wielokrotnie rozmawiałem z przyjaciółmi o tym, żeby powstało miejsce, gdzie będzie można wymienić się doświadczeniami i wspomnieniami z wypraw, poznać inne, czasem bardzo odległe, kultury. W końcu udało mi się znaleźć kilku zapaleńców do realizacji zamierzenia – mówi Dariusz Urbanek, organizator i dyrektor Policealnych Szkół Innowacji Edukacyjnej.
Z pomocą przyszedł także wodzisławski Urząd Miasta. Dla miłośników kultury japońskiej, a także tych, którzy lubią poznawać nowe kultury, przygotowano wiele atrakcji. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się m.in. wystawa eksponatów wypożyczonych z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z Krakowa, na której zaprezentowano tradycyjne stroje i przedmioty codziennego użytku, a także unikatowe japońskie grafiki. Wiele cennych i praktycznych informacji, zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się w podróż do Japonii, można było zdobyć podczas spotkania z podróżnikiem i fotografikiem Arturem Górą. Znawca współczesnej Japonii przygotował na tę okazję także pokaz multimedialny o Kraju Kwitnącej Wiśni i ekspozycję zdjęć wykonanych podczas wyprawy do Japonii. Skoro kulturze japońskiej było poświęcone spotkanie Klubu Obieżyświat, nie mogło się obyć bez degustacji tracyjnego napoju, czyli herbaty. Katarzyna Nowak z Mangghi uczyła chętnych origami, trudnej sztuki składania papieru. Program przygotowany przez organizatorów był tak bogaty, że Muzeum i Urząd Stanu Cywilnego z trudem pomieściły wszystkich zainteresowanych. – Byliśmy zaskoczeni frekwencją. Muzeum odwiedziło ponad dwieście osób. Stworzenie Klubu Obieżyświat było więc strzałem w dziesiątkę – dodaje Dariusz Urbanek.
Klub szykuje już następne spotkanie, które najprawdopodobniej odbędzie się jesienią i będzie poświęcone innej egzotycznej części świata – Afryce. Tym, którzy nie odwiedzili Muzeum 13 maja, pozostaje jeszcze obejrzenie wystawy eksponatów z krakowskiej Mangghi, która potrwa do końca miesiąca.
(j.sp)