Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (446) Data wydania: 19.08.08

Kto ma rację?

Piotr Łyczko z Marklowic zarzuca PZU zaniżanie wartości samochodów

Pan Piotr jest wiernym klientem największego w kraju ubezpieczyciela. Od ponad 20 lat regularnie opłaca składki OC za swoje pojazdy. Okazało się, że lojalność wobec PZU wcale mu się nie opłaciła. Kiedy nie z jego winy uszkodzony został leciwy,  ale ciągle na chodzie duży fiat, firma uznała, że remont się nie opłaca i lepiej byłoby samochód po prostu zezłomować.

Stary nie znaczy gorszy

Wartość auta przed wypadkiem oszacowano na 400 zł. Po stłuczce już tylko na 100 zł, zaś naprawę na 300 zł. Warsztat samochodowy, który miał wykonać naprawę, zażądał o wiele więcej.
– Czuję się oszukany. To, że samochód ma 23 lata go nie dyskwalifikuje. On jest w lepszym stanie niż niejeden ściągnięty z zagranicy złom. Poza tym czuję się przez PZU oszukany. Tyle lat płaciłem składki, a teraz chce się moim kosztem zarabiać. Żądam naprawienia szkody – narzeka pan Piotr.
Zresztą według jego opinii to nie jedyny przypadek, kiedy ubezpieczyciel zaniża wartość samochodu. Podobnie było w przypadku jego zięcia Tomasza Piechoty.
– Sprowadziłem do Polski samochód renault laguna. Nie zdążyłem się nim nacieszyć, bo miałem kolizję. Kierowca nie zachował należytej ostrożności i uderzył we mnie. Wszystko zostało zgłoszone na policji i u ubezpieczyciela. Według biegłego moje auto było warte po stłuczce 4600 zł. Kiedy się odwołałem nagle, podniosła się jego wartość do 5800 zł. Jak to jest możliwe? – pyta Tomasz Piechota.

O nadużyciach nie ma mowy

PZU broni się przed tak mocnymi zarzutami. Przedstawiciele ubezpieczyciela tłumaczą, że przy ustalaniu wartości pojazdów wykorzystuje się powszechnie stosowane przez firmy ubezpieczeniowe i rzeczoznawców niezależnych systemy eksperckie opracowane przez kilka firm. Nie ma więc mowy o nadużyciach. Przy wycenie oprócz tego bierze się pod uwagę wiele szczegółów. Ważna jest m.in. data  rejestracji pojazdu w kraju i za granicą, różnica pomiędzy faktycznym przebiegiem wycenianego pojazdu, a przebiegiem standardowym, wyposażenie dodatkowe i ponadstandardowe oraz braki w wyposażeniu standardowym, wszelkiego rodzaju wymiany podzespołów i ogólny stan techniczny pojazdu. Istnieje również możliwość zmiany wartości pojazdu w trakcie likwidacji szkody. – Ekspert PZU SA wykonuje każdorazowo wycenę pojazdu na podstawie posiadanych w chwili jej wykonywania dostępnych danych z uwzględnieniem powyżej przedstawionych zasad. W przypadku uzyskania w trakcie likwidacji szkody nowych, istotnych danych, wycena jest korygowana z ich uwzględnieniem – wyjaśnia Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU.  Taki przypadek może mieć miejsce np. gdy pierwsza wycena wykonywana jest bez wglądu w dowód rejestracyjny pojazdu – dodaje.

Nie odpuści

Z kolei w przypadku pojazdów o bardzo długim okresie eksploatacji bywa tak, że jego właściciel ocenia wartość na kwoty nie mające pokrycia z realiami rynkowymi.
– Firma ubezpieczeniowa wycenia pojazd ustalając jego wartość rynkową, która niestety często jest niższa od oczekiwań właścicieli pojazdów – broni się Agnieszka Rosa.
Takie argumenty nie przekonują jednak Piotra Łyczko. Mieszkaniec Marklowic o naprawienie szkody w swoim dużym fiacie będzie walczył nadal.
– Pozostaje mi zgłoszenie tej sprawy u Rzecznika Ubezpieczonych. Może tam znajdę sprawiedliwość – mówi.

(j.sp)