Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36, (448) Data wydania: 02.09.08

Gorączka złota w Wodzisławiu

W jednym z budynków znaleziono 39 złotych monet. Najstarsza pochodzi z początku XIX w.Ich wartość na razie nie jest znana. Mówi się wstępnie nawet o 100 000 zł.

Monety znaleziono w czwartek 28 sierpnia przed południem. Znajdowały się w piwnicy jednego z domów. – Kuliśmy podłogę i w pewnej chwili zauważyłem błyszczące przedmioty. Znajdowały się pod starą wanną przy kratce ściekowej, były zabetonowane – bez pudełka czy jakiegokolwiek opakowania – mówi Rafał Księżyk, pracownik firmy wykonującej prace. 

Z informacją do muzeum

Mężczyzna natychmiast udał się do wodzisławskiego muzeum. O znalezisku poinformował dyrektora Sławomira Kulpę. Wspólnie wrócili na miejsce. – Nieraz już słyszałem, że w Wodzisławiu znaleziono złote monety, ale sprawa się rozmywała. Takie informacje krążyły w środowisku, szczegółów nie było. To pierwszy przypadek, gdy mamy do czynienia z takim znaleziskiem. Teraz wiem co to znaczy gorączka złota – mówi dyrektor muzeum, który o sprawie powiadomił policję i straż miejską. Po kilku minutach w budynku zjawił się także jego mieszkaniec. Był zupełnie zaskoczony.

Najstarsze są franki

W piwnicy znaleziono 39 monet, z których najstarsza – 40 franków francuskich – pochodzi z 1817 roku. Najnowszą, 25 szylingów austriackich, wydano w 1926 roku. Wykopano ponadto 15 monet dwudziestodolarowych, jedną dziesięciodolarówkę, 10 monet o nominale dziesięciu koron węgierskich, dwie po 20 koron, siedem dwudziestofrankówek i dwie dziesięciofrankówki. Złoto zostało oczyszczone i skatalogowane.

Kto będzie bogatszy?

Wartość złomową monet szacuje się wstępnie na ok. 50 tys. zł. Jeśli okaże się, że znalezisko zakwalifikowane zostanie w kategoriach skarbu, wówczas wartość złota może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Zdecyduje o tym wojewódzki konserwator zabytków. W jego gestii leży także ustalenie, do kogo monety należą. Zgodnie z obowiązującym prawem, drogocenne przedmioty wykopane spod ziemi są własnością państwa. Nie jest pewne czy przepis ten ma zastosowanie w tym przypadku.
Rafał Jabłoński