Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36, (448) Data wydania: 02.09.08

W hałdy warto inwestować

Wójt Mszany uważa, że kopalnie powinny współpracować z gminą w sprawie zagospodarowania hałd

Na terenie gminy kamień kopalniany składują KWK Zofiówka i Jas-Mos. Pierwszy z zakładów zwozi go na hałdę, znajdującą się na granicy Gogołowej i Połomi, natomiast drugi składuje kamień przy ul. Wodzisławskiej i na Szybach Zachodnich. Materiału wydobywanego spod ziemi nie jest mało – rocznie ok. 1 mln 700 tys. ton tylko z jednej kopalni.

Chętnych nie brakuje

Wójt Jerzy Grzegoszczyk liczy na aktywne wsparcie kopalń w kwestii wykorzystywania hałd. W grę wchodzą wspólne inwestycje, mające na celu stworzenie na zwałowiskach atrakcyjnych terenów inwestycyjnych. Przykładem na to, że jest to możliwe może być działalność firmy Fire System na Szynach Zachodnich. Przedsiębiorstwo zajmuje się m.in. sprzedażą sprzętu pożarniczego i ochronnego. Budowa obiektu była możliwa, ponieważ kopalnia przekazała teren gminie, a ta go sprzedała.
– Liczę na to, że już niebawem, dzięki współpracy z kopalnią, uda się sprzedać kolejne działki na Szybach Zachodnich. Chętnych nie brakuje – mówi Jerzy Grzegoszczyk. Jego zdaniem możliwe jest nawet wspólne pozyskanie środków europejskich na rekultywację tych terenów.

Kopalnia gotowa do rozmów

Z drugiej strony nie pada stanowczy sprzeciw. Kopalnie są gotowe dojść do kompromisu i wypracować wspólne stanowisko. Kwestią otwartą jest wysokość wkładu kopalń i forma w jakiej współpraca zostanie zawiązana.
– Najważniejsze aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, nie może być żadnych niejasności – mówi wójt Grzegoszczyk.

Nie muszą płacić

Kamień kopalniany nie jest traktowany jako odpad. Jego zwałowanie uważa się za gospodarcze wykorzystywanie terenu. Gdyby było inaczej każda z kopalń za składowanie tony węgla musiałaby odprowadzić do Państwowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 8 zł i 77 gr. Rocznie daje to ok. 10 mln zł.  
Rafał Jabłoński