Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42, (454) Data wydania: 14.10.08

Mieszkańcy żądają odszkodowań

Przez lata władze Mszany zajmowały prywatne grunty pod drogę publiczną. Wszystko odbywało się bez notarialnego przekazania terenu gminie. Czy dzisiaj mieszkańcy mogą ubiegać się o odszkodowanie?

Na terenie gminy znajduje się co najmniej kilkanaście dróg publicznych, które mieszczą się na prywatnym gruncie. Od lat władze gminy je odśnieżają, remontują i wykaszają trawę. Na niektórych z nich pojawił się asfalt. Właściciele terenu za zajętą część działki nie płacą podatku. Mimo to część z nich domaga się od gminy odszkodowania. Padają nawet konkretne kwoty – ponad 16 zł za metr kw.
O trzy lata za późno
 Wykonanie drogi na gruncie prywatnym było możliwe po spełnieniu wymogów określonych w uchwale Wojewódzkiej Rady Narodowej z marca 1987 r. określającej, które drogi można przekształcić na publiczne. Konieczne były także stosowne oświadczenia właścicieli terenu. Po jedenastu latach, z chwilą wejścia w życie tzw. ustawy czyszczącej z 1998r., drogi te stały się publicznymi z mocy prawa. r. Ten sam dokument stanowił, że właścicielom należą się odszkodowania. W przypadku dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych wypłacał je starosta, natomiast w przypadku dróg gminnych – gmina. W tej samej ustawie zapisano, że wniosek o odszkodowanie należy złożyć do końca 2005 r. Kto tego nie zrobił, nie ma prawa do odszkodowania.   
Liczą na kompromis
 Władze gminy zamierzają sprawę uporządkować i systematycznie przejęcie drogi zapisywać w akcie notarialnym. – To długi i kosztowny proces – mówi Aleksandra Tkocz, kierownik referatu planowania i inwestycji Urzędu Gminy w Mszanie. – Liczymy na to, że właściciele, przekażą nam tereny bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę. Gmina z kolei pokryje koszty geodezyjne i notarialne – dodaje Aleksandra Tkocz.

Krok po kroku
 Radni wytypowali kilka dróg, w przypadku których sytuacja będzie unormowana w pierwszej kolejności. W sołectwie Mszana chodzi o ul. Dębową, ul. Wesołą i drogę do niej równoległą, oraz o odnogę ul. 1 Maja.  Urzędnicy zajmą się także os. Pisuli w Połomi i trzema odnogami ul. Centralnej, natomiast w Gogołowej unormują stan prawny ulicy równoległej do ul. Wiejskiej. W większości tych przypadków chodzi o polepszenie komfortu jazdy, utwardzenie lub nałożenie asfaltu. – W następnej kolejności zajmiemy się tymi miejscami, gdzie komfort jazdy już na dzisiaj jest dobry – tłumaczy Aleksandra Tkocz.  
Rafał Jabłoński