Nagroda w kolorze zieleni
Sześciu pasjonatów środowiska i ekologów zostało nagrodzonych Zielonymi Czekami
Z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał finansowe nagrody osobom indywidualnym i zespołom badawczym wyróżniającym się w minionym roku w działalności proekologicznej w województwie śląskim. WFOŚ przyznaje to wyróżnienie od 1994 roku. Nagroda ta nosi nazwę Zielonych Czeków i stała się już jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w kraju w dziedzinie ochrony środowiska. W tym roku zarząd Funduszu na wniosek Kapituły, wyłonionej spośród autorytetów z zakresu ekologii, przyznał spośród zgłoszonych 23 wniosków sześć Zielonych Czeków. W kategorii programy i akcje proekologiczne nagrodę otrzymała Lidia Skórzak za opracowanie i wdrożenie elementów programu systemu zarządzania środowiskowego spełniającego wymagania ISO 14001 i EMAS oraz za udział w cyklu akcji proekologicznych dla rozpowszechniania uzyskanych doświadczeń w polskich zakładach produkcyjnych.
W kategorii prace naukowo – badawcze Zielony Czek otrzymał dr hab. Adam Stebelza pracę monograficzną „Mosses of the Kotlina Żywiecka Basin” i całokształt działań związanych z ochroną mszaków w województwie śląskim.
W kategorii edukacja ekologiczna laureatem nagrody jest dr Marek Kaczmarzyk z Rybnika, pracownik UŚ, który został doceniony za różne formy edukacji ekologicznej dla młodzieży, w tym warsztaty świadomości ekologicznej oraz za autorstwo i realizację programu edukacyjnego „Kaskada”.
Ewa Cofała została nagrodzona w kategorii profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska, a Stanisław Czyż w kategorii działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych za promocję i popularyzację wiedzy ornitologicznej ze szczególnym akcentem zwróconym na obszary Natura 2000.
Nagrodę specjalną otrzymał dr Leopold Kobierski za całokształt działalności proekologicznej prowadzonej w Bytomiu i sąsiednich miastach, a w szczególności za utworzenie w latach 1988 - 2009 45 szkolnych ogrodów dendrologicznych. Uroczysta gala odbyła się w Radiu Katowice z udziałem wielu zaproszonych gości, m.in. Bernarda Błaszczyka, wiceministra środowiska oraz władz samorządu wojewódzkiego.
(red)