Wymień piec z gminą i Funduszem
Im zimniej na dworze, tym częściej właściciele domów myślą o nowych, ekologicznych i zarazem ekonomicznych źródłach ciepła. Z pewnością warto skorzystać z gminnych programów ograniczenia niskiej emisji, które dofinansowują remont domowych kotłowni nawet 60-70 proc. do wydatków kwalifikowanych.
Pierwszy w kraju
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 2002 roku jako pierwszy w kraju rozpoczął wdrażanie tzw. obszarowych programów ograniczenia niskiej emisji. W ramach tego działania gminy z województwa śląskiego, po opracowaniu i zatwierdzeniu programu ograniczenia niskiej emisji uchwałą rady gminy, mogą ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu z przeznaczeniem na termomodernizację jednorodzinnych domów mieszkalnych, będących własnością osób fizycznych. Uzyskane w ten sposób środki są przekazywane poszczególnym mieszkańcom, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w programie oraz spełniają wymogi formalne.
57 nowych kotłowni
W gminie Godów od ubiegłego roku realizują trzyletni program ograniczenia niskiej emisji. W ramach tego zadania mieszkaniec może liczyć na 60 proc. dofinansowanie do zakupu nowego kotła c.o., 40 proc. pokrywa z własnej kieszeni. W pierwszym etapie zadania, w ubiegłym roku, zostały wymienione 22 piece w prywatnych domach. Gmina skorzystała z kredytu WFOŚ-u w wysokości 145 tys. zł (wydano nieco mniej niż zakładano), przy czym warto dodać, że przy spłacie połowy kredyt ten może zostać umorzony, jeśli środki te zostaną przeznaczone na kolejne zadania z ochrony środowiska.
Popularne są retortowe i gazowe
W tym roku realizowany jest drugi etap, w którym zaplanowano modernizację systemu grzewczego w 35 budynkach jednorodzinnych. Zgodnie z przeprowadzonymi ankietami w 25 domach w gminie Godów zostaną zainstalowane kotły węglowe retortowe/tłokowe, w 8 domach – dwufunkcyjne kotły gazowe, w jednym domu wymieniony zostanie istniejący dwufunkcyjny kocioł gazowy na nowy, a jeden z mieszkańców Krostoszowic zdecydował się na kocioł na biomasę pochodzenia drzewnego. Na drugi etap zadania gmina Godów również skorzystała z pożyczki WFOŚ-u w wysokości 252 tys.zl. Kwota ta została wyliczona na podstawie wstępnych kalkulacji, podobnie jednak jak w ubiegłym roku może się zmniejszyć, gdyż kupując piec właściciele domów szukają korzystnych cen i często płacą mniej.
Można składać wnioski
Obecnie trwa nabór wniosków do trzeciego etapu zadania. O dofinansowanie wymiany pieca w domu w przyszłym roku stara się już w tej chwili 21 właścicieli. Wnioski wciąż jeszcze można składać. Termin upływa 30 listopada. Warto podkreślić, że realizowany wraz z WFOŚ-em gminny program ograniczenia niskiej emisji obejmuje modernizację systemów grzewczych w domach jednorodzinnych, mieszkalnych, ale już istniejących. Z kolei właściciele zupełnie nowych budynków mogą liczyć na dofinansowanie do zakupu nowego pieca z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w Godowie.
Tony siarki i tlenku węgla
Co z tego będą mieli mieszkańcy? Nie tylko spore dofinansowanie do zakupu nowych pieców, ale znacznie czystsze niebo nad głowami. Rocznie o kilka ton zmniejszy się emisja zanieczyszczeń pyłowo - gazowych, o kilka ton będzie mniej siarki czy tlenku węgla w powietrzu. Spadną też roczne koszty zakupu węgla. Będzie można odetchnąć z ulgą.
Iza Salamon