Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (466) Data wydania: 13.10.09

Uczniowie z Lubomi dostaną 100 tysięcy

Makieta starodawnego grodziska Gołęszyców z przełomu VII i VIII wieku powstanie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lubomi.
Konstrukcja w skali 1:100 warta aż 20 tys. zł wiernie odda wygląd grodziska oraz zwyczajów w nim panujących. Jej budową zajmie się Muzeum z Wodzisławia. Makieta powstanie dzięki udziałowi szkoły w projekcie „Powrót do korzeni” finansowanym przez Euroregion Silesia. Szkoła z Lubomi dostała na jego realizację aż 100 tys. zł.
 
Przypomną o grodzisku
 
– Ostatnio temat grodziska jest nieco zapomniany, więc chcemy go trochę przypomnieć – wyjaśnia Krystyna Suda, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lubomi. – Makieta będzie wiernym odtworzeniem części zabudowy zbadanej do tej pory przez archeologów. Odwzoruje również zajęcia ludności zamieszkującej grodzisko – mówi Maria Franiczek, jeden z dwóch szkolnych historyków, mających pieczę nad realizacją projektu.
 
Wespół z Czechami poszukają w ziemi skarbów
 
Makieta zostanie umieszczona w szkole na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. I zostanie tu aż do roku 2026. – Taki jest jeden z warunków przyznania dotacji na jej budowę – mówi Krystyna Suda. Budowa makiety to zresztą tylko jeden z elementów projektu „Powrót do korzeni”, którego inaugurację przewidziano na 16 października. Wtedy do Lubomi przyjadą uczniowie z czeskiej szkoły w Horni Suchej, z którą lubomska placówka od jakiegoś czasu współpracuje. Polscy i czescy uczniowie udadzą się m.in. na wykopaliska, które poprowadzą nauczyciele z Lubomi w lesie, znajdującym się nieopodal grodziska.
 
Zanim uczniowie udadzą się na poszukiwania, warsztaty topograficzno–archeologiczne przeprowadzi z nimi dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
 
Artur Marcisz