Pomogą wybudować 110 prywatnych oczyszczalni
110 przydomowych oczyszczalni w cztery lata – taki jest cel realizowanego w Wodzisławiu programu, który wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Bez przesady można powiedzieć, że inne gminy z zainteresowaniem patrzą teraz na Wodzisław, jak sprawdzi się tutaj pilotażowy w województwie śląskim program dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Jego realizacja właśnie się rozpoczęła.
Oczyszczalnia „dla Kowalskiego”
Na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzielił miastu preferencyjnej pożyczki w kwocie do 60 tys. zł. – Jest duża szansa na to, że jeśli uda się zrealizować wodzisławski program, stanie się on inspiracją i wzorem dla innych gmin województwa śląskiego starających się o wsparcie Funduszu na budowę podobnych, małych oczyszczalni „dla Kowalskiego” – mówi Piotr Biernat, rzecznik prasowy katowickiego WFOŚ–u.
Tam gdzie kanalizacja nie sięga
Preferencyjna pożyczka Funduszu przeznaczona jest na gminne dotacje na ten rok dla właścicieli prywatnych domów. – Rozpoczynamy realizację czteroletniego programu, który zaplanowany jest na lata 2009–2012 – mówi o nowatorskim programie Tadeusz Dragon, naczelnik wydziału ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w wodzisławskim magistracie. Jeszcze w tym roku ma powstać dziesięć bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska instalacji przydomowych oczyszczalni. W ramach pierwszego etapu zadania osiem posesji zostanie wyposażonych w pojedyncze oczyszczalnie, a do kolejnych dwóch podłączone zostaną cztery domy. Mieszkańcy, którzy planują taką inwestycję są w trakcie realizacji inwestycji lub przygotowywania dokumentacji. W przyszłym roku zaplanowano budowę maksymalnie 20 oczyszczalni, w 2011 ma powstać 30 takich obiektów, a w 2012 roku wręcz rekordowa liczba – aż 50 przydomowych oczyszczalni! Warunki realizacji czteroletniego programu określa przyjęty w maju zarządzeniem prezydenta Wodzisławia szczegółowy regulamin dostępny m.in. na stronie internetowej miasta.
Zatrute źródła
Realizacja zadania polega na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków tam, gdzie powstanie sieci kanalizacji sanitarnej z przyczyn technicznych i ekonomicznych jest nieopłacalne i nieplanowane. Mieszkańcy Wodzisławia, którzy nie mogą liczyć na kanalizację, korzystają na ogół z bezodpływowych zbiorników na nieczystości ciekłe. Instalacje często okazują się nieszczelne. Ostatnie analizy wody ze źródła położonego na terenie miasta przy ul. Batalionów Chłopskich wykazały dużą ilość bakterii coli oraz wysoką zawartość azotanów, co świadczy o poważnym zanieczyszczeniu wód podziemnych. Podobnie skażone zostały także pozostałe źródła wody, z których korzystają mieszkańcy miasta.
Szamba przeciekają i zanieczyszczają
W tej sytuacji wodzisławscy radni już w kwietniu uchwalili gminny program budowy przydomowych oczyszczalni. Dzięki temu w Wodzisławiu stworzone zostaną warunki do oczyszczania ścieków wymagane przez określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska przepisy dostosowujące gospodarkę wodno-ściekową do standardów sanitarno-ekologicznych obowiązujących w Unii Europejskiej. – Wsparcie finansowe Funduszu dla całego przedsięwzięcia w postaci częściowo umarzalnej pożyczki stanowi 56 proc. kosztów kwalifikowanych zadania. W połączeniu ze środkami własnymi mieszkańców pozwoli to stopniowo, ale systematycznie powstrzymać zanieczyszczanie wód podziemnych spowodowane przeciekaniem szamb na prywatnych posesjach – dodaje Piotr Biernat.
Iza Salamon
***
Rachunek za prywatną oczyszczalnię
Roczne koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem lub z filtrem na przykładzie czteroosobowej rodziny:
– stosowanie bioaktywatorów przed osadnikiem gnilnym (4 opakowania preparatu na rok) – 180 zł
– stosowanie bioaktywatorów po osadniku gnilnym (raz na 2 lata) – 10 zł
– wywóz osadów ściekowych (raz na dwa lata) – 42, 50 zł
– czyszczenie filtra lub inne czynności wykonywane przez użytkownika we własnym zakresie – bez kosztów
W SUMIE: 232,50 zł
– stosowanie bioaktywatorów po osadniku gnilnym (raz na 2 lata) – 10 zł
– wywóz osadów ściekowych (raz na dwa lata) – 42, 50 zł
– czyszczenie filtra lub inne czynności wykonywane przez użytkownika we własnym zakresie – bez kosztów
W SUMIE: 232,50 zł
Filtrowanie przez piasek
Rodzaje przydomowych oczyszczalni, na budowę których można się starać o dofinansowanie w ramach miejskiego programu:
– oczyszczalnie z drenażem rozsączającym
– oczyszczalnie z osadem czynnym
– oczyszczalnie ze złożem biologicznym
– oczyszczalnie z filtrem piaskowym
– oczyszczalnie gruntowo – roślinne
– oczyszczalnie z drenażem rozsączającym
– oczyszczalnie z osadem czynnym
– oczyszczalnie ze złożem biologicznym
– oczyszczalnie z filtrem piaskowym
– oczyszczalnie gruntowo – roślinne