Akumulatory pod specjalnym nadzorem
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł akcję selektywnej zbiórki zużytych akumulatorów kwasowo – ołowiowych.
Jeszcze w tym roku w naszym powiecie pojawią się specjalne pojemniki i kontenery przeznaczone do selektywnej zbiórki złomu akumulatorowego. Akcję w całym województwie śląskim prowadzi firma Baterpol ze Świętochłowic, która na realizację tego projektu otrzymała dofinansowaniew formie pożyczki do kwoty 801 tys. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Pojemniki nie będą stały w przypadkowych miejscach, ale zostaną ustawione głównie na terenach firm zajmujących się zbiórką ołowiowych akumulatorów samochodowych – powiedział nam Jan Kil, prowadzący realizację projektu w firmie Baterpol. – Obecnie jesteśmy na etapie podpisywania umów z producentami. Pojemniki i kontenery będą wykonane ze specjalnego tworzywa kwasoodpornego – dodał Jan Kil.
Sieć pojemników i kontenerów
Jak informuje katowicki Fundusz, w ramach tego zadania zaplanowano zakup dwóch tysięcy specjalnych pojemników i 12 kwasoodpornych kontenerów przystosowanych do przechowywania i transportowania zużytych akumulatorów. – Mimo obowiązującej od kwietnia ubiegłego roku specjalnej ustawy zobowiązującej przedsiębiorców i właścicieli sklepów sprzedających baterie do zbierania odpadów z nich powstałych i odpowiedniego recyklingu, praktycznie nie istnieje na terenie województwa śląskiego zorganizowana sieć skupu zużytych akumulatorów ołowiowo–kwasowych – mówi Piotr Biernat, rzecznik prasowy WFOŚiGW w Katowicach. – Dopiero teraz przedsiębiorstwo Baterpol zamierza stworzyć profesjonalny system zbiórki złomu akumulatorowego. Dzięki stosowanej w zakładzie nowoczesnej technologii zużyte akumulatory zostaną bezpiecznie dla środowiska zlikwidowane i częściowo ponownie wykorzystane – dodaje rzecznik prasowy Funduszu.
Ujarzmianie niebezpiecznego ołowiu i kwasu
Zgodnie z dyrektywą unijną do 2012 roku producenci nowych baterii i przenośnych akumulatorów muszą udokumentować odebranie 25 procent zużytych baterii w stosunku do wprowadzanych na rynek. W 2016 roku Unia Europejska nakazuje zwiększenie tych proporcji do 45 procent. Szacuje się, że w pierwszym roku eksploatacji pojemników i kontenerów, które zostaną zlokalizowane na terenie podmiotów gospodarczych działających w naszym województwie, do jednego z najnowocześniejszych tego typu w kraju Zakładu Przerobu Złomu Akumulatorowego w Świętochłowicach –Lipinach trafi i zostanie poddane recyklingowi co najmniej 3.500 Mg złomu akumulatorowego.
(izis)
***
Ekologiczny recycling
Firma Baterpol prowadzi skup i przerób złomu akumulatorowego, będąc równocześnie znaczącym producentem ołowiu rafinowanego i stopów ołowiu. Spółka powstała w 1996 roku. W 1997 roku oddany został do eksploatacji w Świętochłowicach - Lipinach nowoczesny Zakład Przerobu Złomu Akumulatorowego. W 2001 roku w ramach Grupy Kapitałowej Impexmetal do spółki został wniesiony aportem Zakład Ołowiu Huty „Szopienice” w Katowicach Szopienicach z tradycją produkcji ołowiu od 1864r.
Ołów odzyskany z zużytych akumulatorów wykorzystywany jest do produkcji nowych akumulatorów, a elektrolit i siarka są wykorzystane do produkcji nowego wyrobu - siarczanu sodu, stosowanego w przemyśle chemicznym. Firma posiada specjalistyczną bazę transportową przystosowaną do przewozu odpadów niebezpiecznych i jest w stanie skupić każdą ilość złomu akumulatorowego z terenu całego kraju.