Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (486) Data wydania: 02.03.10

Kamil ma bzika na punkcie tarantuli

Wyjątkowe hobby studenta informatyki.
W niewielkim pokoju mieszkania przy ul. 26 Marca w Wodzisławiu mieszka 30 pająków ptaszników, zwanych potocznie tarantulami. Każdy ma dogodne warunki i oddanego właściciela. Jest nim 22–letni Kamil Klimosz. – Można powiedzieć, że zainteresowałem się tymi stworzeniami już jako dziecko. Na działce dokarmiałem krzyżaki, podrzucałem im świerszcze i patrzyłem jak pająki atakują. Interesowały mnie także kątniki domowe gnieżdżące się w piwnicy – mówi młody wodzisławianin.
 
Wyjątkowa Pani Gienia
 
Pierwszego ptasznika kupił 8 lat temu. – To Pani Kędzierzawa – prezentuje Kamil. Jest też Pani Gienia, która dołączyła do hodowli trzy lata później. To największy mój okaz. – Jak wiadomo, samice podczas kopulacji zjadają często samców. Gienia zjadła już czterech i nadal nie została zapłodniona – opowiada z uśmiechem. Dzisiaj wszystkich ptaszników ma w swojej hodowli około trzydzieści.
 
Egzotica.pl
 
W międzyczasie wodzisławianin założył stronę internetową poświęconą zwierzętom egzotycznym, która z czasem stała się profesjonalnym serwisem. – Ludzie na moim forum zadawali coraz więcej pytań, więc zacząłem odpowiadać i tak się to rozwinęło. Teraz jest to odsłona, która ułatwia nam, hodowcom, kontakt ze sobą. Wymieniamy się doświadczeniami, informujemy się wzajemnie o giełdach i wystawach – mówi Kamil.
 
Pająki czasu nie pożerają
 
Pasjonat zapewnia, że hodowla nie wymaga dużych nakładów finansowych. Dzisiaj ptasznika można kupić już nawet za 3 zł. Sprzedaż odbywa się najczęściej przez Internet. – Sam korzystam z tej formy transakcji. Ostatnio miałem kokon, z którego wykluło się 457 pająków. Musiałem coś z nimi zrobić – opowiada młody hodowca. Drogie nie jest także dokarmianie pająków. Żywią się świerszczami, larwami czy karaluchami. – Wystarczy im podrzucić karmę raz w tygodniu. To dla mnie idealne rozwiązanie. Nie mam zbyt wiele czasu, więc nie muszę tego zbyt często doglądać – dodaje Kamil, który na punkcie tych stworzeń ma wyjątkowego bzika. Prezentował je już w Domu Dziecka w Gorzyczkach, a także w kilku szkołach. Przekonuje, że nie są niebezpieczne. – Nawet gdy ukąszą, to nic strasznego. Nie ma powodu do obaw. Są oczywiście ptaszniki z silniejszym jadem, jednak rzadziej spotykane w polskich hodowlach – kończy Kamil.
 
Rafał Jabłoński