Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (486) Data wydania: 02.03.10

Najpierw strach, potem cisza i wielka radość

Lotnik - logopeda fotografuje ziemię z wysoka.
Kiedy Karol Pawlas z Marklowic opowiada o swoich największych życiowych pasjach, aż trudno uwierzyć, że w jednej duszy mogły się połączyć tak odległe dziedziny jak lotnictwo i logopedia. A jednak z jakąś niezwykłą siłą w tym jednym człowieku uzewnętrzniła się potęga makro i mikrokosmosu. Siła umysłu połączyła każde poruszenie najdrobniejszego włókienka nerwowego w ludzkim organizmie aż po ruch powietrznych korytarzy. I właśnie w tak niezmierzonej przestrzeni żyje Karol Pawlas – logopeda i lotnik.
 
Długa, ale piękna droga
 
Od piętnastu lat mieszka w Marklowicach. Tutaj się ożenił. Serce jego dzieciństwa pozostało jednak w rybnickich Boguszowicach, skąd pochodzi. O sobie mówi przede wszystkim, że jest pasjonatem zawodu logopedy. – Jestem neurologopedą – emisjologiem, od dziesięciu lat w zawodzie – przedstawia się krótko. Dziedziną tą zainteresował się już na pierwszym roku studiów zaintrygowany ciekawymi wykładami prawdziwego specjalisty w dziedzinie logopedii i neurologopedii dzieci i dorosłych – Józefa Oczadły. – Umożliwił mi ścieżkę edukacyjną w tym kierunku, podsyłał książki, materiały, wprowadził do Polskiego Towarzystwa Logopedycznego – przedstawia swojego pierwszego mistrza pan Karol. Już wtedy wiedział, że wybierze logopedię, chociaż jeszcze wtedy nie zdawał sobie sprawy, że czeka go niełatwa droga. – Ale za to niesamowicie ciekawa – uśmiecha się Karol Pawlas. – Logopedia to nauka interdyscyplinarna, która łączy w sobie elementy medycyny, pedagogiki i psychologii – wyjaśnia.
 
Nad rozwojem zawodowym Karola Pawlasa czuwa prof. dr hab. Iwona Nowakowska–Kempna oraz dr Mieczysław Chęciek – wiceprzewodniczący zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.
 
Tajemnice ludzkiego głosu
 
Po studiach zrobił specjalizację z neurologopedii, a potem z emisji i higieny głosu. Na naukę poświęcił prawie dziesięć lat, ale dzisiaj z perspektywy czasu stwierdza, że było warto. – Pracuję z dziećmi w przedszkolu, szkołach, klasach integracyjnych, z młodzieżą gimnazjalną, z ludźmi dorosłymi po wylewach i udarach, z noworodkami, które mają zaburzony proces żucia, ssania, połykania i oddychania, a także z radiowcami, aktorami, księżmi czy lekarzami nad poprawą dykcji – wymienia marklowicki neurologopeda. Współpracuje m.in. z Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach, a także z oddziałem neurologii w Wodzisławiu. Jest śląskim koordynatorem ogólnopolskiej akcji Dnia Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych i wykładowcą na kilku polskich uczelniach. Kilka dni temu, po Międzynarodowym Kongresie Neuropsychologicznym, został pracownikiem Wyższej Szkoły Filozoficzno–Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Ma na swoim koncie 20 publikacji naukowych.
 
Zapragnąłem dotknąć nieba
 
Dla wytchnienia od codziennej pracy unosi się w przestworza. Lotnictwo, a szczególnie paralotnie, to jego druga pasja. – Zacząłem od sklejania modeli, ale pewnego dnia zapragnąłem dotknąć prawdziwego nieba – wspomina Karol Pawlas. Związał się z rybnickim aeroklubem. Jeden dzień utkwił mu w pamięci – 13 maja 1987 roku. Wtedy właśnie po raz pierwszy skoczył na spadochronie. – Taki skok można podzielić na trzy etapy: najpierw wielki strach, potem niesamowita cisza, a następnie nieopisana radość, kiedy otworzy się spadochron – śmieje się marklowicki lotnik. Zaczynał od spadolotni i Szkoły Latania Ptasiek pod Drubaszką. Jego pierwszymi instruktorami byli Michał Dudek i Grzegorz Szewczyk. Na paralotni przemierzył Tatry, Beskidy i Bieszczady. Doskonalił latanie (tak zwane w termice) w Międzybrodziu Żywieckim, na górze Żar, w szkole Alti Tamary Dudek. Poznał fizykę i meteorologię lotu. Dzisiaj cieszy się nieograniczoną wręcz swobodą poruszania się w powietrzu na paralotni. W przestrzeni spędził 650 godzin.
 
Ziemia z wysoka
 
Od kilku lat pan Karol fotografuje ziemię z wysoka. Najpierw chował zdjęcia w szufladzie, aż wreszcie za namową Sabiny Borkowskiej z Marklowic wziął udział w dwóch konkursach fotograficznych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie. W ubiegłym roku, na 90 prac z całej Polski, zdobył trzecie miejsce. – Czasem robię zdjęcia z paralotni, co wymaga sporego opanowania, a czasem zabieram się w podróż z panem Różyckim z Popielowa na motolotni – dodaje Karol Pawlas.
 
Iza Salamon