Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (494) Data wydania: 27.04.10

Maszyny zamieniły łąki w pobojowisko

Mieszkańcy oburzeni zniszczeniem ich pól przez ciężki sprzęt w trakcie udrażniania Potoku Niedobczyckiego.

To ma być zrekultywowana łąka? Przecież to nie nadaje się do użytku. Koleiny są głębokie na pół metra – grupa właścicieli gruntów mieszkających przy ul. Wypandów pokazuje swoje łąki zniszczone przez ciężkie maszyny pracujące przy melioracji tzw. Cieku Niedobczyckiego. – Zrobimy przegląd pogwarancyjny i jeśli wyjdą niedoróbki, wykonawca będzie musiał je usunąć – zapewnia Waldemar Niemiec z raciborskiego oddziału Śląskiego Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych w Katowicach.

Nie podpisali protokołu

Roboty skończyły się w listopadzie. Właściciele gruntów liczyli, że po zimie wykonawca wróci na zdewastowany teren i zrekultywuje zniszczone fragmenty łąk. – Tymczasem zaraz będzie koniec kwietnia, a tu nic. Rekultywacja terenu była zapisana w projekcie. Tydzień temu dzwoniłem do dyrektora, który powiedział, że inwestycja jest zakończona, urzędnicy w Śląskim Zarządzie i gminie Radlin podpisali protokół odbioru, więc się dziwił, że w ogóle dzwonię. Myśmy też dostali protokół odbioru do podpisu. Wykonawca napisał w nim, że w ramach rekultywacji przywiezie mi na dwie łąki trzy samochody ziemi i dwa worki trawy po pięć kilo. To kpiny jakieś – mówi Henryk Rduch, radliński radny. Nie podpisał protokołu. Podobnie uczynili inni właściciele zniszczonych przez wykonawcę gruntów.

– Nie pytali nas, czy w ogóle mogą wjeżdżać swoim sprzętem na nasze łąki. Jeździli po nich, jak chcieli – mówi sąsiad radnego. – Tereny zielone traktowali jak poligon. W ogóle nie mieli wytypowanego placu na park maszyn. Stały sobie na naszych łąkach – oburza się Mirosława Rajwa.

Wystąpię o odszkodowanie

Mieszkańców denerwuje, że szlam wyciągany z koryta robotnicy składowali na skarpie po drugiej stronie łąki, zamiast to gdzieś wywieźć  – Jest tam cała tablica Mendelejewa. Chwasty rosną na półtora metra – mówi Henryk Rduch.

– Moja działka w ogóle nie należy do inwestycji i też jest zniszczona. Napisałem pismo do Śląskiego Zarządu w kwietniu zeszłego roku, na które nie dostałem odpowiedzi. W piśmie domagałem się wytyczenia z powrotem znaków granicznych zniszczonych przez ciężki sprzęt i zrekultywowania łąki – mówi Paweł Rduch.

Mieszkańcy oczekują, że wykonawca dowiezie ziemi, wyrówna ją i zasieje trawę. Wtedy będzie można mówić o zakończeniu inwestycji.

– Ja osobiście zamierzam też wystąpić do Śląskiego Zarządu o odszkodowanie, bo dwa lata tracę na łąkach – zapowiada Mirosława Rajwa. Waldemar Niemiec zapewnia, że Śląski Zarząd nie zostawi tematu. – Zawsze robimy przeglądy gwarancyjne. Jeśli wstąpiły jakieś niedoróbki inwestycyjne, wykonawca będzie zobligowany do ich usunięcia. Wykonawca wpłacił kaucję gwarancyjną, więc to nie jest tak, że zjedzie z placu budowy i powie koniec. Jeśli będzie się wzbraniał, zostanie mu to potrącone z kaucji – mówi Waldemar Niemiec. Zapewnił, że pracownicy raciborskiego oddziału zarządu zrobią przegląd jeszcze w tym połroczu.

Gospodarze cieszą się, że ciek jest uregulowany. Dotąd płynął w wąskim, pełnym szlamu, więc płytkim korycie. W efekcie ścieki płynęły łąkami, zamiast korytem.

Tomasz Raudner