Szkoła musi reagować na zagrożenia
O działaniach profilaktycznych na terenie miasta dyskutowali uczestnicy konferencji w Gimnazjum nr 2.
Podczas konferencji przedstawione zostały dwa bardzo istotne zagadnienie. Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w swoich prezentacjach omówili temat przestępczości i demoralizacji wśród młodzieży oraz wskazywali w jaki sposób pedagodzy mogą na nie skutecznie reagować. Z kolei neurologopeda, Karol Pawlas przybliżył słuchaczom funkcjonowanie nowoczesnej metody treningu pracy mózgu zwiększającej jego możliwości – tak zwanej Biofeedback. Aktualnie na terenie Wodzisławia są trzy punkty, w których można skorzystać z terapii metodą Biofeedback. To Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna oraz Gimnazjum nr 2.
Trudna młodzież
Według statystyk ponad 11 tys. czynów karanych w województwie śląskim popełniły dzieci w wieku od 13 do 17 lat. – Skala zjawiska nieustannie wzrasta. O ile kiedyś sprawy te dotyczyły drobnych kradzieży czy włamań, o tyle obecnie odnotowuje się więcej przypadków przemocy, udziału nieletnich w zorganizowanych grupach przestępczych. Często też dziecko jest sprawcą przemocy domowej – komentuje Krzysztof Kazek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Przestępstwa w szkole
Do podobnych sytuacji dochodzi także na terenie szkoły. Zgodnie z regulacjami prawnymi, w przypadku, gdy na terenie szkoły dochodzi do przestępstwa nauczyciele są zobowiązani o takim zdarzeniu poinformować albo bezpośrednio sąd, albo policję. Istotne jest także zabezpieczenie śladów przestępstwa. Nieco inaczej jest w przypadku niszczenia mienia. To przestępstwa ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Wówczas szkoła może sama dochodzić swych praw.
Na konferencji obecni byli przedstawiciele władz miasta, radni, a także grono pedagogiczne i dyrektorzy szkół.
(mag)