Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (498) Data wydania: 25.05.10

Pływamy z informacjami

Felieton Tomasza Raudnera - dziennikarza Nowin Wodzisławskich   Centrum Zarządzania Kryzysowego istnieje, albo to jakaś fikcja?
Z powodzią w powiecie wodzisławskim daliśmy sobie radę. Śmiem twierdzić, że na tyle, na ile było to możliwe, służby wygrały walkę z żywiołem, za co należą im się szczere podziękowania i wyrazy uznania. Z punktu widzenia Nowin Wodzisławskich i portalu Nowiny.pl istotny był dostęp do informacji. Dlatego w imieniu redakcji pragnę serdecznie podziękować Janowi Zemło, szefowi zarządzania kryzysowego w powiecie wodzisławskim, Leszkowi Bizoniowi, dowodzącemu sztabem kryzysowym w Lubomi jak i strażakom. Byli do naszej dyspozycji o każdej porze, czy była jedenasta przed południem czy druga w nocy. Także sami dzwonili z wiadomościami.
 
Czuję się jednak w obowiązku wrzucić kamyk do ogródka po to, by decydenci mogli wyprostować rzecz, która moim zdaniem szwankuje. Posiedzenie sztabu kryzysowego w powiecie wodzisławskim, zwołane tydzień temu w poniedziałek przez starostę skończyło się stwierdzeniem, że komunikacja z mediami będzie prowadzona poprzez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Że będzie lepiej, jak informacje popłyną z jednego źródła. Super. Potrzebowałem informacji. Akurat telefonu do PCZK nie miałem, więc sprawdziłem na oficjalnej stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu. Dzwonię, pytam czy to Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. I słyszę – nie. Straż pożarna. Ale jak to? – pytam. Zbaraniałem. Mówię, że numer wziąłem z oficjalnej strony. I słyszę, że tak nie do końca to jest centrum zarządzania, tylko komenda straży pożarnej. W końcu dostałem komórkę do szefa zarządzania kryzysowego i dowiedziałem się wszystkiego, czego chciałem.
 
Ale tu nie o to chodzi. Centrum istnieje, albo to jakaś fikcja? Jeśli istnieje, to dzwoniący na podany telefon powinien usłyszeć w słuchawce „Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, w czym mogę pomóc”, a nie, że straż. Bo to brzmi jak pomyłka. Jeśli centrum to fikcja, to po co dawać o niej informacje i wprowadzać ludzi w błąd? Przecież dzwonić mógł ktoś inny. Ktoś mieszkający blisko wielkiej wody. Szukający pomocy.
 
Z przepływem informacji ogólnie mamy problem. W piątek gruchnęła wiadomość, że przybywa Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki głowy państwa, zarazem kandydat na prezydenta RP. Miał m.in. zobaczyć Polder Buków. Nasi samorządowcy też słyszeli tę wieść – od dziennikarzy. Żaden oficjalny sygnał do nich nie dotarł. Przyjmowali, że Komorowskiego w powiecie wodzisławskim nie będzie. A był. Zwiedzał polder, tylko bez gospodarzy terenu, na którym leży! Za to towarzyszył mu prezydent Raciborza, starosta raciborski. Oni byli uprzedzeni. Ba, zostali zaproszeni do wspólnego wizytowania obiektów przeciwpowodziowych. 
 
Tomasz Raudner