Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (498) Data wydania: 25.05.10

Ataki pod adresem nieboczowian chybione?

Dlaczego mieszkańcy Nieboczów ciągle jeszcze nie opuścili wsi?
Woda, która zalała w ostatnich dniach nasz region poruszyła lawinę dyskusji na temat budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Również na forum nowiny.pl o sprawie dyskutowali internauci. Część z nich o brak zbiornika obwinia mieszkańców Nieboczów, którzy mają ich zdaniem blokować rozpoczęcie tej ogromnej inwestycji.
 
Wójt broni mieszkańców
 
Zdaniem przedstawicieli władz Lubomi to nieprawda. – Od 2004 roku jest decyzja lokalizacyjna na budowę zbiornika. Jednak od tego czasu w tej sprawie w zasadzie nic nie zrobiono – podkreśla Czesław Burek, wójt Lubomi. I dodaje. – Mieszkańcy wyrazili zgodę na wspólne przesiedlenie trzy lata temu. Prawie rok temu na żądanie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zadeklarowali się po raz kolejny. Do dziś jednak RZGW nie wybrało nawet rzeczoznawcy, który miałby oszacować majątek ludzi, którzy chcą się wspólnie przenieść do Nowych Nieboczów – mówi wójt Lubomi. – Rzeczoznawcę wybraliśmy na początku roku, ale jego wybór zakwestionowali nieboczowianie. Zaprosiliśmy więc dwóch przedstawicieli Stowarzyszenia Na Rzecz Odbudowy Nieboczów do udziału w kolejnym przetargu – odpowiada Artur Wójcik, dyrektor RZGW.
 
Winne RZGW?
 
Lista zarzutów pod adresem RZGW jest jednak dłuższa. Dotyczy chociażby wykupu ziemi. Gmina planowała sprzedać ponad 60 ha gruntów znajdujących się w czaszy zbiornika. Dyrektor ds. budowy zbiornika Andrzej Markowiak twierdził, że gruntów w czaszy nie potrzebuje. Wybuchnął ostry konflikt. Okazało się, że Markowiak się myli. RZGW musi grunty kupić, by ubiegać się o pozwolenie na budowę. – Tak działa RZGW, czyli niekompetentnie – podsumowuje wójt Burek.
 
Nie pomaga polskie prawo
 
Inaczej widzą to w RZGW. Za wolne tempo obwiniają przepisy prawne. – Samo opracowanie dokumentów związanych z oddziaływaniem zbiornika na środowisko zajęło nam prawie 1,5 roku. Ustawodawca nie przewidział realizacji tak ogromnej inwestycji – podkreśla Artur Wójcik. Jak dodaje, do końca roku RZGW będzie chciało uzyskać pozwolenie na budowę. – Opinia prawna, która mówi że musimy dysponować całością gruntów jest tylko jedną z wielu. Nasze stanowisko jest odmienne – twierdzi dyrektor RZGW. 
 
(art)