Gdy zabraknie kopalni
Miasto wprowadza ulgi dla przedsiębiorców, tworzących nowe inwestycje. Zwolnienia z podatku od nieruchomości mogą wynieść nawet 5 lat.
– Mając na uwadze określoną żywotność kopalni, liczymy się ze stratami we wpływach do kasy miasta i utratą miejsc pracy przez mieszkańców. Robimy więc wszystko, by zachęcić przedsiębiorców do nowych inwestycji i tworzenia miejsc pracy – mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa.
Pięć lat bez podatku
Zachęty polegają na wprowadzeniu ulg w podatku od nieruchomości. Akurat ten podatek mogą regulować władze lokalne. Za samą nową inwestycję przedsiębiorca, jeśli będzie chciał, dostanie zwolnienie na dwa lata. Ulgi przyznawane będą na wniosek biznesmena. Stworzenie trzech do pięciu miejsc pracy wydłuży ulgę o rok. Sześć do dziesięciu posad oznacza dodatkowe dwa lata zwolnienia, powyżej dziesięciu nowych miejsc pracy to trzy lata bez podatku. Maksymalnie przedsiębiorca zyska więc pięć lat ulgi podatkowej. Aczkolwiek przez okres zwolnienia musi utrzymać zatrudnienie uprawniające go do ulgi.
Chronić przed spekulantami
Władze ustaliły też cały katalog przypadków, w których zwolnienie nie przysługuje. To np. zmiana formy prawnej, przykładowo z jednego rodzaju spółki na drugi. Tak samo połączenie dwóch istniejących firm nie uprawni do ulgi. Podobnie przenosiny działalności do nowej siedziby. – Chcemy w ten sposób uchronić się przed spekulacjami. Natomiast z ulg mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, nawet ci prowadzący już działalność w Pszowie. Ważne, że uruchomią nową inwestycję i stworzą miejsca pracy. Zdajemy sobie sprawę, że przez pewien okres uszczupli to wpływy do budżetu, ale w dłuższej perspektywie to się opłaci – mówi burmistrz. Przyznaje, że są biznesmeni zainteresowani zainwestowaniem pieniędzy. Trudno jednak wyrokować, czy zainteresowanie przełoży się na konkretne działania.
Ulgi od wakacji
Uchwałę wprowadzającą ulgi mieli głosować radni na sesji 31 maja. Przed zamknięciem tego numeru „Nowin Wodzisławskich” nie był jeszcze znany wynik głosowania. Marek Hawel, z którym rozmawialiśmy w zeszłym tygodniu, nie przewidywał jednak kłopotów. Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowały komisje rady miasta. Rozwiązania zastosowane w uchwale zaakceptował też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd musiał sprawdzić czy proponowane zwolnienia nie zaburzą konkurencyjności na rynku. Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Być może zacznie więc obowiązywać w lipcu lub sierpniu.
Tomasz Raudner