Dbają i mają
Koło Ekologiczne z miejscowego Zespołu Szkół otrzymało 5 tys. zł nagrody za działalność na rzecz ochrony środowiska.
Uczniowie wraz z opiekunkami koła Ewą Koźlik-Gawliczek oraz Ewą Surmą otrzymali nagrodę w konkursie „ Ekoaktywni 2010”, który organizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz przyznaje te nagrody za działalność na rzecz edukacji ekologicznej i ochrony przyrody w naszym regionie. Tej w rydułtowskiej szkole nie brakuje. Biorą w nej udział nawet maluchy z zerówki.
Budują karmniki, zbierają baterie
Uczniowie z podstawówki angażują się np. w opiekę nad zwierzętami i roślinnością w sali przyrodniczej. Każdej zimy dbają, by ptaki miały karmniki i świeże jedzenie. Organizują zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska w Rybniku. Zbierają surowce wtórne: tonery, puszki czy baterie.
– W tym roku rekordzistka z podstawówki wraz z rodzicami przywiozła do szkoły 50 kg zużytych baterii – mówi Joanna Gapińska, dyrektor placówki.
Poza tym propagowanie wiedzy o środowisku odbywa się dzięki udziałowi dzieci w różnych konkursach, także ogólnopolskich.
– Możemy pochwalić się m.in. wyróżnieniem na szczeblu ogólnopolskim w konkursie Eko – Planeta czy drugim miejscem w okręgu, podczas turnieju Wiedzy Ekologicznej, organizowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych województwa śląskiego, a także drugą i trzecią lokatą w Miejskim Konkursie Przyrodniczo– Ekologicznym – wylicza dyrektor.
Długa lista działań
Oprócz tego placówka współpracuje z Klubem Gaja i Fundacjami Nasza Ziemia, Silesia.
Aktywnie działają także gimnazjaliści z Zespołu Szkół. I oni, podobnie jak ich młodsi koledzy zbierają surowce wtórne, sadzą drzewa i rośliny ozdobne w sąsiedztwie szkoły. Starają się określić problemy środowiska za pomocą różnego rodzaju doświadczeń. Lista działań jest imponująca. Dlatego tym bardziej cieszy, zarówno członków koła jak dyrekcję, nagroda w konkursie „ Ekoaktywni”.
– W nagrodę szkolne koło otrzymało 5 tys. zł. Zamierzamy je wydać na zakup tablicy interaktywnej, która pozwoli uatrakcyjnić zajęcia ekologiczne – dodaje Joanna Gapińska.
oprac. jsp