Zacznijmy od zakręcenia kurka
RADLIN, WODZISŁAW – Nasze miasta na mapie ekologicznego projektu Eko-Lady.
Gaszenie zbędnego światła czy zakręcanie wody w kranie są najprostszymi działaniami ekologicznymi, które może robić każdy i wszędzie, by pomóc środowisku. Te i bardziej zaawansowane działania propagują autorzy projektu „EKO–Lady. Świadomość ekologiczna w nas i wokół nas” dedykowanego dziesięciu śląskim miastom i gminom. Przedsięwzięcie ruszyło w OSP w Radlinie – Głożynach.
Przykładne gosposie
Inauguracja wypadła okazale, ocenia Stanisław Bubin z Polskiego Domu Kreacji, które zorganizowało akcję: – Konferencja połączona była z przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich obchodami Dnia Matki. Panie z KGW od dawna promują zachowania ekologiczne, co potwierdziła nam prowadząca spotkanie Krystyna Barteczko. Między innymi co roku na wiosnę członkinie koła wyjeżdżają do szkółek ogrodniczych, by kupować drzewa, krzewy ozdobne i kwiaty. Ich ogródki przydomowe należą do najładniejszych w gminie. Dla członkiń koła systematycznie organizowane są też pogadanki i prelekcje. Nic dziwnego, że na spotkanie z ekologią przybyło 120 pań – mówi Stanisław Bubin.
Imponowali wiedzą
Wiedzą ekologiczną zaimponowali najmłodsi uczestnicy projektu. To członkowie kółka przyrodniczego, uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 3 na Głożynach. Dwudziestu wzięło udział w konkursie wiedzy ekologicznej. Test składał się z 15 pytań. – W dogrywce wyłoniliśmy troje zwycięzców. Eleganckie zestawy przyborów do pisania w ekologicznym etui otrzymali Sara Chmyłko, Jakub Woźnica i Michał Ziomek – podsumowuje Stanisław Bubin.
16 czerwca konferencja Eko–lady odbyła się w Wodzisławskim Centrum Kultury. Beata Sypuła z Polskiego Domu Kreacji mówiła, że ochrona przyrody powinna wszystkim leżeć na sercu.
Słabo w Wodzisławiu
Powinna, ale temat w Wodzisławiu nie spotkał się z szerokim zainteresowaniem. Na konferencję zaproszono ponad dwieście kobiet. Pojawiło się kilkanaście. Dopisali uczniowie. To do nich adresowany był konkurs. Prelegenci byli pod wrażeniem poziomu wiedzy uczestników. Zdecydowana większość na piętnaście pytań odpowiedziała bezbłędnie. Laureatów ostatecznie wyłoniono po dwóch dogrywkach. Na ekologicznym podium stanęły: Katarzyna Pielorz, Aleksandra Romanek oraz Marta Kołodziejczyk.
Projekt realizuje Polski Dom Kreacji za dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Z wszystkich dziesięciu seminariów skorzysta ponad 800 kobiet i 200 uczniów.
Mag, tora