Licealiści skosztują studiów
Co przeciętny uczeń klasy pierwszej liceum wie o studiowaniu? Jakie ma wyobrażenia o zdobywaniu wiedzy na uczelni, studenckim życiu? Niewielkie. Tak uważa Piotr Skowronek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rydułtowach, w skład którego wchodzi Liceum Ogólnokształcące nr 1. A jednak gimnazjaliści wybierający liceum robią to z myślą o studiowaniu w przyszłości. Dlatego, żeby im przybliżyć klimat studiów, liceum nawiązuje kontakty z kilkoma uczelniami.
Uniwerek na początek
Na razie placówka zawarła porozumienie z Uniwersytetem Śląskim. Do liceum przyjadą pracownicy naukowi UŚ. Poprowadzą zajęcia z antropologii, socjologii. Sami uczniowie będą słuchali wykładów na uniwersytecie. Będą to normalne wykłady dla studentów, wchodzące w grafik ich zajęć, a nie specjalne wystąpienia dla licealistów. – Uczniowie mają poznać różnice między lekcjami, a wykładami trwającymi półtorej godziny, między uczeniem się na kolejne lekcje i cotygodniowym ocenianiem, a semestralnymi egzaminami studentów. – mówi dyrektor.
Rodzice bez rozeznania
Uczniowie wyobrażają sobie również, że na studiach będą mieli stały nadzór ze strony wykładowców, jak to jest w szkole. – Tego rozeznania nie mają nawet rodzice. Kiedyś uczeń na podstawie wyników matury decydował się na określony rodzaj studiów. Teraz to działa
inaczej. Uczeń już poprzez wybór przedmiotów dodatkowych na maturze musi brać pod uwagę przyszłe studia. Dla przykładu ktoś, kto nie wybrał geografii, nie może studiować turystyki, bo uczelnia żąda od niego właśnie matury z tego przedmiotu– mówi dyrektor ZSP 1.
Wspólny pomysł
Pomysł nawiązania współpracy zrodził się wspólnie podczas spotkań i rozmów dyrektora rydułtowskiej placówki z dr Zbigniewem Kadłubkiem. Szef Ośrodka Dydaktycznego UŚ w Rybniku upatruje w porozumieniu szansy na zdobycie kandydatów na studia w Rybniku. – Zobaczą, jakie są możliwości studiów, co można zrobić z tytułem licencjata. Warunki lokalowe w Rybniku są lepsze niż w Katowicach – mówi dr Kadłubek. Dodaje, że licealiści będą mogli nawiązać kontakty ze studentami. Stanie się to za sprawą m.in. przygotowanego wspólnie festiwalu nauki.
Uczelnie w kolejce
Na podpis czekają dokumenty finalizujące podobną współpracę z Uniwersytetem Opolskim. Kolejną placówką, z którą rozmawia dyrektor ZSP 1 jest Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, filia w Chorzowie. To opcja dla uczniów, którzy myślą o studiowaniu kierunków ekonomicznych, bankowych. Trzecią uczelnią przymierzaną do współpracy z ZSP 1 jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, konkretnie wydział plastyczny. To z kolei przetarcie dla licealistów marzących o uczelniach artystycznych, architekturze, itd. Czwartą szkołą wyższą będzie Politechnika Śląska, zatem gratka dla amatorów techniki. – Rozmawialiśmy już z wszystkimi uczelniami. Są zainteresowane tą formą współpracy. Czekamy na podpisanie dokumentów – mówi dyr. Skowronek.
(tora)