Szpital proekologiczny
Podczas konferencji prasowej z udziałem redaktorów naczelnych śląskich mediów, zorganizowanej 27 sierpnia w Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym w Ustroniu, Gabriela Lenartowicz – prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach wręczyła dyrektorowi tej placówki nagrodę finansową, przyznaną przez Zarząd Funduszu za stosowanie proekologicznych rozwiązań przy modernizacji obiektu.
Dzięki kompleksowemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, w ciągu dziesięciu ostatnich lat, prawie o połowę udało się zmniejszyć koszty funkcjonowania tego szpitala m.in. poprzez: instalację kolektorów słonecznych, ogrzewających wodę dla szpitala i basenu, kompleksową termomodernizację wszystkich szpitalnych obiektów z całkowitą wymianą instalacji grzewczej, skomputeryzowanie kotłowni, termiczną osłonę uniemożliwiająca utratę ciepła w basenie rehabilitacyjnym, ogród zimowy dla pacjentów, którego architektura sprzyja utrzymywaniu stałej temperatury pomieszczenia. Zadbano też o efektywne, solarne oświetlenie pomieszczeń oraz terenu wokół szpitala i przyjaznych ekologicznie sposobów jego utrzymania. Podczas konferencji prasowej dyrektor szpitala dr Ryszard Wąsik mówił o tym, że od początku monitorowano koszty wszystkich inwestycji tak, by inwestycje ekologiczne łączyły się z efektami ekonomicznymi i zwyczajnie się opłacały. Dziś można powiedzieć, że Szpital Reumatologiczny w Ustroniu jest jedną z nielicznych tak nowoczesnych placówek służby zdrowia w kraju, który wykorzystując ekologiczne rozwiązania, dla poprawy warunków bytowych i estetycznych pacjentów, funkcjonuje bez długów.
Gabriela Lenartowicz wskazywała na to, że aby racjonalnie i szybko osiągnąć takie efekty trzeba inwestując w ekologię myśleć o rozwiązaniach kompleksowo. Dlatego szukając szybkich korzyści ekonomicznych warto łączyć np. instalacje solarne z całkowitą modernizacją lub innymi rozwiązaniami, wykorzystującymi odnawialne źródła energii, a także z nowoczesnym systemem zarządzania tymi obiektami. Takich pozytywnych przykładów w obiektach służby zdrowia w naszym regionie pojawia się ostatnio coraz więcej. Środki Funduszu na te cele wykorzystano z powodzeniem np. w Centrum Onkologii w Gliwicach, Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu, Piekarach Śląskich, Cieszynie ale także w niewielkim ośrodku zdrowia w Sierakowie Śląskim w gminie Ciasna.
W 2009 roku w placówkach służby zdrowia w województwie śląskim, WFOŚiGW w Katowicach dofinansował dwadzieścia jeden zadań, przeznaczając na nie w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek ponad 11 mln zł. Zgodnie bowiem z unijnymi zobowiązaniami, przyjętymi w pakiecie energetyczno-klimatycznym, w Polsce już w 2010 roku konieczne jest zwiększenie do 7,5 procent energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w bilansie energii elektrycznej, a w 2020 roku do 15 procent.
(eco)