Tereny kopalni pod usługi
Kompania Węglowa krok po kroku sprzedaje budynki i tereny po przeznaczonej do zamknięcia Kopalni Anna. Władze Pszowa chcą, by transakcje były zawierane jak najszybciej. Uważają, że lepiej, aby nieruchomości znajdowały nowego właściciela, niż stały i niszczały.
Rada zmieniła plan
Dlatego rada miasta podjęła decyzję o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego Pszowa dla 16 hektarów terenów kopalnianych przy ul. Skrawy. Zmiana polega na poszerzeniu przeznaczenia gruntu z przemysłowego na przemysłowo – usługowy. – Są tam budynki, które mają być w przyszłości przeznaczone do sprzedaży. Liczymy, że możliwość realizowania tam inwestycji pod usługi pomoże w znalezieniu chętnych – mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa. Zmieniony plan zacznie obowiązywać po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Władze Pszowa zdecydowały się wprowadzić usługi po rozmowach z potencjalnymi inwestorami. Kompania Węglowa o to nie zabiegała.
Ponad dwa lata
Sprzedaż nieruchomości KWK Anna trwa od ponad dwóch lat. Pierwszą umowę podpisano w sierpniu 2008 roku. Pod młotek poszedł kompleks 15 działek o łącznej powierzchni blisko 2,4 ha z budynkami. Kolejna transakcja została zawarta w 2010 roku. Dotyczyła działki o powierzchni 0,9 ha przy ul. Andersa z budynkiem ośrodka zdrowia. Kompania Węglowa rozstrzygnęła też dwa przetargi. Pierwszy dotyczy terenów rekreacyjnych na zrekultywowanej hałdzie pogórniczej Wrzosy na tereny rekreacyjne. Kompleks przekracza swoją powierzchnią 17 ha. Mieści się przy ul. Traugutta w Pszowie i obejmuje m.in. ścieżki rowerowe i korty tenisowe. Drugi przetarg dotyczył sprzedaży kompleksu stawów „Bażyna” przy ul. Raciborskiej w Lubomi.
Budynek dyrekcji pod młotek
Trzy obiekty przy ul. Ks. Skwary w Pszowie aktualnie przygotowywane są do sprzedaży. To gmach dyrekcji kopalni, budynek maszyny wyciągowej szybu „Jan” i budynek użytkowy. Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej informuje, że w przyszłym roku rozpoczną się przygotowania do sprzedaży głównych obiektów kopalni. – Proces będzie powiązany z prowadzonymi przez KWK „Rydułtowy – Anna” działaniami likwidacyjnymi. W pierwszej fazie zostaną przeprowadzone podziały geodezyjne oraz uporządkowany stan prawny nieruchomości. Koncepcja i harmonogram sprzedaży poszczególnych nieruchomości zostaną opracowane w II połowie 2011 r. – dodaje Zbigniew Madej. To właśnie w sprawie tych terenów debatowała rada miasta.
(tora)