Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (519) Data wydania: 19.10.10

Można się dogadać i remontować z miastem

Do remontu chodnika czy placu zabaw mieszkańcy będą mogli się dołożyć.

W czwartek 28 października radni zajmą się inicjatywą lokalną. Prezydent przygotował uchwałę określającą warunki kiedy będzie ona realizowana. Co to takiego? Nic innego jak wspólne prowadzenie niewielkich robót przez mieszkańców i miasto. – Nie stać nas wszystkie na niezbędne inwestycje. Obecnie nie możemy korzystać ze wsparcia finansowego zwykłego mieszkańca, który chciałby na przykład zafundować dzielnicy ławki czy huśtawki dla dzieci. Podobnie jest z remontem fragmentu chodnika. Nie możemy przyjąć na przykład kostki brukowej od lokalnego przedsiębiorcy. Nie pozwala na to obowiązujące prawo. Wraz ze zmianą ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie pojawiła się możliwość realizowania takich inwestycji przez miasto i grupę mieszkańców czy konkretną osobę prywatną – wyjaśnia Mieczysław Kieca, prezydent.  

Po pierwsze wniosek

W praktyce sprawa wyglądałaby następująco. Mieszkańcy, którzy nie chcą czekać na remont wspomnianego dla przykładu placu zabaw i zamierzają dołożyć się do inwestycji, będą musieli złożyć w urzędzie miasta wniosek. Powinien on zawierać m.in.: informacje o grupie inicjatywnej, opis zadania do wykonania, termin realizacji, kalkulację przewidywanych kosztów, a także oświadczenia o zgromadzeniu środków własnych. Wnioski rozpatrywać będzie specjalny zespół powołany przez prezydenta. Zasiądą w nim dwaj jego przedstawiciele oraz trzech radnych.

W czynie społecznym

O zakwalifikowaniu zadania do realizacji decydować będzie liczba osób popierających daną inicjatywę i wkład własny grupy (nie może być niższy niż 15 proc.). Mogą to być pieniądze zgromadzone przez grupę, robocizna, którą zagwarantują sami, a także dokumentacja projektowa, kosztorysy inwestorskie czy usługi transportowe, za które urząd nie będzie musiał już płacić. – Jeśli uchwała wejdzie w życie, wnioski będzie można składać przez cały rok. Komisja będzie je rozpatrywać systematycznie. Na razie trudno powiedzieć jakie będzie zainteresowanie – wyjaśnia prezydent Kieca  

Jeśli radni przyjmą uchwałę wprowadzająca inicjatywę lokalną, wejdzie ona w życie w połowie listopada.

(raj)