Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (519) Data wydania: 19.10.10

Jak rolnik pożyczył ropę kopalni…

Pomógł podczas powodzi. Teraz sam liczy na wyrównanie rachunków.

O majowej powodzi w Mszanie ucichło. Mało kto wie, że są sprawy pośrednio z nią związane, które wciąż czekają na wyjaśnienie. Tak jest w przypadku pożyczki, jaką gmina udzieliła kopalni. I nie do końca chodzi tu o pieniądze. Do akcji powodziowej włączyła się kopalnia Jas-Mos, jako że teren, który znacznie ucierpiał w dużej mierze należy do niej. Brakowało specjalistycznego sprzętu. Ten, którym dysponowały gminne jednostki OSP nie do końca zdawał egzamin. Straż kopalniana do dyspozycji otrzymała pompę z Częstochowy. Ponieważ sprzęt na miejsce dotarł w sobotę, pracownicy nie mieli dostępu do paliwa.

Zapłaty nie widać

Z pomocą przyszedł wójt gminy. – Sytuacja wymagała szybkiej reakcji. Każdy dzień się liczył, więc pompa nie mogła stać bezużytecznie – stwierdza Jerzy Grzegoszczyk. – Pożyczyłem ropę od znajomego rolnika. To było 400 litrów. Dzięki temu prace ruszyły – dodaje wójt gminy Mszana.

Problem w tym, że za pożyczkę nikt rolnikowi do tej pory nie zapłacił. Grzegoszczyk liczy na to, że kopalnia ureguluje długi. Każda ze stron sytuację ocenia nieco inaczej.

Jan Kieloch, przedstawiciel Jas-Mos sugeruje, że za paliwo powinna zapłacić gmina ze środków, które otrzymała na akcję powodziową. Tłumaczy, że wójt o zwrot pieniędzy zwrócił się za późno. – Jedyne rozwiązanie, które możemy zaproponować rolnikowi, to drewno na opał w zamian za paliwo – przekonuje Kieloch.

W grę wchodzi węgiel

Z kolei wójt jasno zaznacza, że to nie gmina powinna uregulować rachunek. Dodaje też, że sam zainteresowany na drewno się nie zgadza. Jeśli już jako rekompensatę za 1600 zł, bo tyle mniej więcej kosztowała ropa, może przyjąć węgiel. Pertraktacje trwają.

(mag)