Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (534) Data wydania: 01.02.11

Dobre kino po polsku, czesku i śląsku

Garść interesujących filmów, spotkania z ciekawymi ludźmi, rozmowy złożyły się na Festiwal Komedii Polskiej i Czeskiej.

Impreza odbyła się 28 i 29 stycznia w Rydułtowskim Centrum Kultury Feniks. Pierwszego dnia można było zobaczyć: „Zgorszenie publiczne” (reż. Maciej Prykowski). „Czeski sen” (reż. Vit Klusak) i „Operację Dunaj” (reż. Jacek Głomb). Po projekcji „Zgorszenia publicznego” odbyło się ciepłe i serdeczne spotkanie z aktorką Dorotą Pomykałą, odtwórczynią jednej z głównych ról, ciotki Lucy. Aktorka powiedziała, że bardzo rzadko w polskim kinie trafiają się tak ciekawe role kobiece. – Aktorki na ekranach zwykle służą za ozdobniki, które mniej lub bardziej rozbierają się – mówiła Dorota Pomykała. Urodziła się w Bytomiu, choć jej rodzice przyjechali na Śląsk za chlebem z Rzeszowa.

Przed projekcją filmu „Czeski sen” dr Jan F. Lewandowski, filmoznawca i krytyk wygłosił wykład o specyfice nowego czeskiego kina. Drugiego dnia imprezy widzowie zobaczyli filmy „Benek” (reż. Robert Gliński), „Z odzysku” (reż. Sławomir Fabicki) i „Drzazgi” (reż. Maciej Pieprzyca). Tym razem dr Lewandowski wygłosił prelekcję „Czy istnieje kino śląskie?”. Pytanie jest przekorne, gdyż, jak twierdzi filmoznawca, w ostatnim dziesięcioleciu mamy do czynienia z wysypem filmów śląskich, czy konkretniej mówiąc górnośląskich. – W tym czasie powstało kilkanaście tytułów. Począwszy od lat 20. filmów jest ponad 60, ale lwia część to filmy z ostatnich czasów. Z lat przedwojennych są dwa filmy, potem aż do czasów Kutza to były nieliczne filmy z lat 50. i 60., które w dodatku miały pierwotną wadę, były fałszywe, ponieważ górnik mówił płynną polszczyzną, a nie gwarą – mówi dr Lewandowski.

Imprezę filmową zorganizowano w ramach projektu „Rydułtowskie spotkania kulturalne na pograniczu” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2007 – 2013.

Festiwal okazał się udaną propozycją kulturalną i organizatorzy myślą już o podobnych imprezach filmowych w RCK Feniks.

(tora)