Nocna i świąteczna opieka medyczna wraca do szpitala?
Z początkiem 2010 r. usługi w zakresie nocnej i świątecznej opieki medycznej dla pacjentów powiatu wodzisławskiego przejął NZOZ Hermed. Wówczas 21 właścicieli poradni z powiatu wodzisławskiego (7 z Wodzisławia, poradnie z Rogowa, Gorzyc, Gołkowic, Łazisk, Połomi, Mszany, Skrzyszowa, Lubomi, Olzy, Godowa i Marklowic) zadecydowało, że właśnie tam nocą i w święta będą się leczyć ich pacjenci. Takie były przepisy. Ich deklaracja była konieczna. Zmiana nastąpiła, ponieważ lekarze rodzinni nie akceptowali warunków jakie panują w szpitalu. Trudno było także o porozumienie z byłym dyrektorem szpitala Henrykiem Wojtaszkiem.
Od stycznia dyrektorem jest Bożena Capek. Od stycznia również zmieniły się przepisy. By przejąć usługi w zakresie nocnej i świątecznej opieki medycznej nie jest już wymagana zgoda poszczególnych poradni. Kontraktuje się usługi na dany rejon. W tym przypadku na część powiatu wodzisławskiego. Skorzystała z tego nowa szefowa wodzisławskiego szpitala i wniosek na kontrakt dotyczący tego segmentu usług trafił do Narodowego Funduszu Zdrowia w ubiegłym tygodniu. Decyzja ma zapaść do 21 lutego.
Starosta Tadeusz Skatuła jest przekonany, że szpital ten kontrakt otrzyma, ponieważ zaprezentował bardzo dobrą ofertę. Jeśli tak się stanie, to od 1 marca mieszkańcy nocą i w święta nie będą się zgłaszać do przychodni przy ul. Wyszyńskiego, a na izbę przyjęć wodzisławskiego szpitala. Niebawem wiele ma się tutaj zmienić. Obecnie trwa malowanie pomieszczeń i korytarzy. W planach jest nowa rejestracja. Powstanie w miejscu obecnego sklepiku znajdującego się na wprost głównego wejścia do szpitala. – Drobne prace prowadzimy już teraz. Poważniejsze jak nowa rejestracja wykonamy pod warunkiem przejęcia przez nas kontraktu na wspomniane usługi. Decyzja jeszcze nie zapadła, więc poczekajmy – mówi Bożena Capek, dyrektor szpitala w Wodzisławiu.
(raj)