Sąsiedzi sfinansują zieloną wyspę
Jej celem jest podkreślenie konieczności tworzenia nowego wizerunku regionu, który wciąż kojarzony jest z terenami zdegradowanymi ekologicznie przez przemysł. Organizatorzy chcą przekonać mieszkańców województwa, że Śląsk w ostatnich dwudziestu latach przeszedł istną ekologiczną rewolucję. Dziś 30 procent powierzchni regionu stanowią lasy, a miejsc cennych przyrodniczo na naszym terenie jest bardzo dużo. Zdecydowanie poprawiła się jakość powietrza, stan naszych rzek i warunki życia.
W ramach kampanii planowane jest zorganizowanie happeningu ekologicznego, podczas którego w ciekawy i niekonwencjonalny sposób zaprezentowane zostaną wciąż aktualne ekologiczne problemy związane z gospodarką odpadami dotycząca np. dzikich wysypisk, piętnowania palenia śmieci i braku segregacji. Zaplanowano też warsztaty „Eko –Puzle” promujące segregację odpadów i recykling. Każda taka akcja, prowadzona przy współpracy z fundacją ekologiczną ARKA, zakończy się posadzeniem nowego lasu w wyznaczonym przez lokalne władze terenie. Towarzyszyć zaś całemu przedsięwzięciu będzie duża kampania plakatowo – medialna połączona z rozdaniem jej uczestnikom w pierwszym dniu wiosny ok. 5 tysięcy sadzonek drzew.
Finałem akcji „Zielona Wyspa Śląsk” będzie zaplanowany na 21 marca galowy koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Znane postacie śląskiej estrady poprzez działania artystyczne zamierzają przekonywać, że żyjemy w zielonym i coraz czystszym regionie. Fundusz wspiera „Zieloną Wyspę” już po raz kolejny.
(eco)