Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (539) Data wydania: 08.03.11

Francuski żywot syna pszowskiego gajowego

Francuska antropolog Fanny Pacreau pisze książkę o ciekawym Pszowiku, kompletnie nieznanym w mieście.

Grono ciekawych Pszowików wzbogaca się o nieżyjącego już Helmuta Warzechę, który całe dorosłe życie, ponad 60 lat, spędził we Francji. Ten nieznany szerzej w Pszowie mężczyzna stanie się bohaterem książki pisanej przez Francuzkę Fanny Pacreau, antropolog pracującej w związku gmin Pays Grand Lieu. Zasłynął jako twórca imponującej kolekcji około 1500 wypchanych ptaków. – Przed śmiercią udzielił mi kilku wywiadów. Jego dzieciństwo w Pszowie, o którym kilkakrotnie wspominał, winno otrzymać należne miejsce w jego biografii – wyjaśnia Fanny Pacreau. W sprawie książki autorka przyjechała na kilka dni do Pszowa.

Szukała korzeni

Francuzka szukała korzeni Helmuta Warzechy. W towarzystwie tłumacza spotkała się m.in. córką siostry Pszowika, Markiem Hawlem, burmistrzem Pszowa i Pawłem Porwołem, historykiem. Jak mówi, chce, aby wątek pszowski, czyli np. okoliczności wcielenia Warzechy do wojska, sytuację miejscowości w okresie wojennym opisał właśnie Paweł Porwoł.

– Dla mnie bomba. Uważam, że wszystkie takie informacje trzeba upowszechniać. O Helmucie Warzesze ani jego ojcu nic nie słyszałem, ale chętnie się zajmę kompletowaniem materiałów. Muszę wszystko posprawdzać. Pani Parceau obiecała mi przesłać dokumenty, które jej udało się zdobyć – mówi pszowski historyk. Książka ma być gotowa do końca roku.

Pasja po ojcu

Helmut Warzecha urodził się 23 listopada 1926 roku. Jako siedemnastolatek, podobnie jak wielu jego rówieśników, został wcielony do Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Po kilku latach trafił do francuskiego miasteczka Saint–Philbert–de–Grand–Lieu, w którym osiadł do końca życia. Helmut Warzecha pracował w miejscowym muzeum. Był taksydermistą, czyli zajmował się wypychaniem ptaków. Pasję do przyrody i umiejętność wypychania ptaków przekazał mu tata, gajowy, prawdopodobnie pracujący dla hrabiego Wengerskiego, ostatniego właściciela Pszowa. Ptaki były życiem Helmuta Warzechy. Poświęcił im się całkowicie. Był kawalerem, nigdy się nie ożenił. Uchodził za samotnika, ale jednocześnie był ciepłym i sympatycznym człowiekiem. W ciągu dziesiątek lat pracy skompletował imponującą kolekcję około 1500 okazów. Wiele z nich pochodzi z jeziora Grand–Lieu, które jest znaną we Francji ostoją dzikiej przyrody. Unikatowość tej kolekcji jest jednym z powodów, dla których Francuzka podjęła się napisania książki.

Francuski kontakt

Niewykluczone, że przyjazd francuskiej antropolog będzie początkiem kontaktów Pszowa i Saint–Philbert–de–Grand–Lieu. To miasteczko liczy około 8 tys. mieszkańców. Leży niedaleko Nantes, nad jeziorem Grand Lieu, od którego wzięło nazwę. Fanny Pacreau zabrała ze sobą do Francji komplet materiałów promocyjnych o Pszowie z misją przekazania władzom miasteczka. – Zobaczymy co z tego wyniknie – mówi burmistrz Hawel.

Tomasz Raudner