Ekoserwis – Przedszkole z imieniem i nagrodą
Region
20 czerwca w żywieckim ratuszu pod przewodnictwem Anny Komorowskiej obradowała Narodowa Rada Ekologiczna – organ konkursu „Przyjaźni Środowisku”. Członkowie Rady powoływani są przez organizatora konkursu spośród autorytetów ekologii ochrony środowiska reprezentujących wszystkie środowiska zainteresowane działaniami dla jej poprawy.
Koalicja, która się zawiązała w Radzie Ekologicznej łączy ludzi władzy wykonawczej, ustawodawczej, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, osoby prywatne. Pokazała, że zgodne działanie jest możliwe w naszym kraju i przynosi rezultaty. – Bardzo dziękuję za to, co zrobiliście dla ekologii – mówiła prezydentowa, podczas pierwszego posiedzenia nowej kadencji Rady.
Pierwsza dama wręczyła też dyplomy osobom, które działały w Radzie minionej kadencji i podziękowała im za pracę. Otrzymała go m.in. Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Anna Komorowska zobowiązała się do tego, że będzie wspierała Radę i weźmie udział we wszystkich akcjach pożytecznych dla ekologii. – Czegokolwiek by się nie powiedziało o działaniach proekologicznych, to z jednej strony można powiedzieć, że to są frazesy, ale w tych frazesach jest głęboka prawda. To są rzeczy, które nas wszystkich dotyczą. Sprawy ekologiczne nie dotyczą tylko jednego podwórka, gospodarstwa, gminy, ale nas wszystkich, całego kraju i szerzej – mówiła.
Podstawowym celem konkursu jest popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ma on wyróżniać podmioty zaangażowane w edukację ekologiczną wśród społeczności lokalnych, dzieci i młodzieży oraz promować nowatorskie rozwiązania mające istotny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. Idea konkursu opiera się na założeniu, że promowanie obywatelskich postaw proekologicznych ma równie fundamentalne znaczenie, jak wdrażanie przyjaznych środowisku technologii.
15 lipca w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbędzie się gala laureatów konkursu; wezmą w niej udział przedstawiciele samorządów, szkół i przedsiębiorców zasłużonych dla ochrony środowiska.
Podczas wizyty w Żywcu prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką wzięli udział w uroczystościach nadania Przedszkolu nr 11 imienia Rodziny Komorowskich. Ród ten władał miastem od XV do XVII wieku, przyczyniając się do zbudowania jego świetności. Do dziś rodzina Komorowskich co kilka lat organizuje w Żywcu swoje zloty.
Wyróżnione imieniem sławnego rodu przedszkole to bardzo aktywna placówka w całym powiecie żywieckim w zakresie inicjatyw i akcji ekologicznych oraz kształtowania świadomości proekologicznej wśród najmłodszych. Dlatego Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał mu nagrodę finansową. Wręczyli ją, na estradzie ustawionej z okazji prezydenckiej wizyty, Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW oraz Bernard Błaszczyk – wiceminister środowiska.
(eco)