Rozchwytywany przewodnik nie dla każdego
GORZYCE – Książka promująca gminę rozchodzi się jak świeże bułeczki
Zaprezentowany pod koniec lipca „Polsko-czeski przewodnik po gminie Gorzyce i mieście Boguminie” cieszy się ogromną popularnością. W urzędzie gminy wciąż wydzwaniają telefony z pytaniami o przewodnik. Często dzwonią przedstawiciele organizacji, którzy chcą pozyskać przewodnik dla swoich członków, więc wielu dzwoniących chce od razu kilkanaście sztuk. – Spodziewaliśmy się sporej popularności tego wydawnictwa, ale nie aż tak dużej. Niestety ze względu na ograniczony nakład nie wszyscy mogą dostać taką ilość o jaką proszą – mówi Wioletta Langrzyk z Urzędu Gminy w Gorzycach. Nakład przewodnika wynosi 1500 sztuk. – Nie wykluczamy, że w przyszłości dodrukujemy dodatkową ilość – dodaje Langrzyk. Przewodnik bowiem w dobrym stylu promuje gminę.
Dla każdego coś miłego
Na 166 stronach w przejrzysty sposób opisane jest każde sołectwo, jego historia, związani z nim ludzie, ważne wydarzenia, ciekawostki. Jak przystało na prawdziwy przewodnik, proponuje miejsca warte zobaczenia. Dlatego nie dziwi jego atrakcyjność. Tym bardziej, że za jego powstanie odpowiadał Daniel Jakubczyk, wielbiciel lokalnej historii, znany już z tego, że spod jego ręki wychodzą ciekawe pozycje. – Opisywany obszar jest pod wieloma względami jednym z najbardziej atrakcyjnych krajoznawczo terenów na całym Górnym Śląsku. Urozmaicone ukształtowanie powierzchni, meandrujące rzeki, liczne zbiorniki wodne i wartościowe tereny leśne. Widoki na góry, miasta Zaolzia, lasy i doliny. Do tego liczne zabytki. Dla każdego coś miłego – zapewnia Jakubczyk, autor przewodnika, który ma już na swoim koncie wydawnictwa o gminie Gorzyce, Dolnej Lutyni, Godowie i Piotrowicach.
Książka dla rodziny
W porównaniu z poprzednimi książkami Jakubczyka przewodnik jest nieco skromniejszą pozycją. Autor stara się nie powielać informacji zawartych w swoich wcześniejszych książkach. – Pisząc o zabytkach zrezygnowałem z opisów ich architektury, wystroju. Opisane miejsca trzeba po prostu obejrzeć. Ja sam każde z nich odwiedziłem z rodziną. Bo to książeczka dla całej rodziny – tłumaczy. Dlatego oprócz opisu ciekawych miejsc, w książce znalazły się opowieści o utopkach, wampirzycy z Uchylska, twórcy niemieckiej radiofonii z Gorzyc grafie Arco, zapadłych grodach czy feldmarszałku Schornerze, ostatnim naczelnym dowódcy wojsk lądowych III Rzeszy, który swego czasu przebywał w Uchylsku.
Nie tylko przewodnik
Przewodnik powstał w ramach programu współpracy transgranicznej, projektu „Spotkania przy granicy”, realizowanego wspólnie przez gminę Gorzyce i czeski Bogumin. Oprócz niego gmina wydrukowała również 1000 kompletów widokówek, przedstawiających z osobna każdą miejscowość Gorzyc oraz miasto Bogumin. Wartość całego projektu to 120 tys. zł. 85 procent tej kwoty to dofinansowanie ze środków unijnych, kolejne 10 procent przekazał budżet państwa.
(art)