Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (565) Data wydania: 06.09.11

Radna naiwna, czy dokładna?

MSZANA – Ciąg dalszy zawirowań wokół tematu remontu boiska w Gogołowej

„Kogoś, kto lubi błyszczeć na zebraniach wiejskich i nie ma zbyt wiele krytycyzmu wobec siebie, łatwo jest zmanipulować i wykorzystać do swoich celów. Mamy nadzieję, że osoby stojące za tym pismem będą miały cywilną odwagę się ujawnić. Inaczej można ich potraktować jako ludzi bardzo bezwzględnych, którzy w sposób perfidny posłużyli się naiwną radną do swoich celów” – tak na interpelację radnej Marii Trojan, dotyczącą możliwej niegospodarności przy remoncie boiska w Gogołowej, która skutkowała zawiadomieniem prokuratury , odpowiadają osoby wymienione w jej piśmie. Wśród podpisów widnieją nazwiska obecnych radnych, wcześniej związanych z Klubem „Płomień” Połomia oraz członków zarządów tego Klubu.

Mam prawo wiedzieć

– Nie jestem naiwna tylko dokładna – ripostuje Maria Trojan. – Nikt za mną nie stoi. Jako radna mam prawo poznać wszystkie szczegóły dotyczące remontu boiska. Ja tylko pytam, co tam działo się w tym czasie. Jeżeli wszyscy pracowali społecznie, wykonując prace gratisowo, a wśród nich wymieniony został Janusz Wita, Spółdzielnia Kółek Rolniczych, „Alpina”, która dała za darmo ziemię, to gdzie są te pieniądze otrzymane z kopalni?

W odpowiedzi na interpelację pada kwota 90 tys. zł, która została wpłacona na konto klubu przez kopalnię „Jas-Mos”, a wynikała z odszkodowania, jakie w efekcie ugody z zarządem Klubu podpisała Jastrzębska Spółka Węglowa. Tymczasem radna Trojan mówi o kwocie 141 tysięcy. Skąd więc te wyliczenia? – Takie informacje mam od byłych radnych i pracowników urzędu gminy. Radna nie podaje jednak nazwisk.

W odpowiedzi na jej interpelację czytamy m.in., że wszystkie działania KS „Płomień” Połomia, związane z remontem boiska były jawne, dokonywane za  wiedzą i zgodą dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i ówczesnego wójta gminy.

Nie chcę być włączony w matactwa

– Na temat tych rozliczeń finansowych nic nie wiem – mówi Henryk Niesporek, dyrektor GOS-u. – Nie informowano mnie o zaawansowaniu prac remontowych, a nawet nie zostałem zaproszony na odbiór boiska, choć wymagała tego chociażby grzeczność.  Od chwili użyczenia Klubowi boiska nie chciałem się tym interesować. Nie chcę być włączony w matactwa, które robił Klub. Nie podobał mi się sposób przeprowadzenia tego remontu, ale o szczegółach będę mówił w prokuraturze, jeśli oczywiście zostanę o to poproszony.

Remont nie za darmo

O komentarz poprosiliśmy też byłego wójta – Jerzego Grzegoszczyka. – Na jednej z sesji padło pytanie ze strony radnych: – Jak wygląda sprawa rozliczenia boiska, skoro prawie wszystko zostało zrobione gratisowo, co się stało z pieniędzmi? To pytanie przeszło bez echa – mówi Jerzy Grzegoszczyk. – Skoro w Klubie zostały pieniądze, to powinna być szczegółowa dokumentacja na co zostały one przeznaczone – dodaje.

W odpowiedzi na interpelację radnej Trojan czytamy, że: „Remont boiska w Gogołowej został wykonany w dużej części systemem gospodarczym, co nie oznacza, że został wykonany za darmo. Duża część drobnych prac  została wykonana przez członków Klubu i jego sympatyków społecznie, bez pobierania wynagrodzenia. Poniesione koszty to głównie zakup materiałów i przede wszystkim wynajem wyspecjalizowanego sprzętu zmechanizowanego, niezbędnego do wykonania prac ziemnych pod nadzorem specjalistów w tej dziedzinie. Zaoszczędzone środki pozostały na koncie Klubu i zostały uwzględnione w rocznym rozliczeniu finansowym Klubu”. Przeznaczono je na działalność statutową tej instytucji.

O szczegóły zapytaliśmy ówczesnego wiceprezesa Klubu, Andrzeja Rugora. – Pozostałe na koncie środki zostały przeznaczone m.in. na organizację zakończenia sezonu sportowego, obóz dla juniorów, czy zgłoszenia uprawnień zawodników – mówi. – Na wszystko są dokumenty – zapewnia.

Anna Burda-Szostek