Radzi Marcin Żabicki, prezes zarządu Rybnet Sp. z. o.o.
Kilka wskazówek zanim podpiszesz umowę
Na co zwrócić uwagę wybierając internet kablowy
Prędkość wysyłania (nikt o tym nie mówi, ale często klienci wysyłają duże pliki lub pocztę z dużymi załącznikami i dziwią się czemu tak długo to trwa, skoro mam tak szybki internet). Często nawet operatorzy ukrywają te parametry w swoich ofertach – a potem klient jest zawiedziony. Najczęściej używana przez duże telekomy technologia ADSL2+ jest ograniczona do 24 Mb/s prędkości pobierania) i 1 Mb/s wysyłania przy idealnych warunkach (do kilkuset metrów od centrali i dobrej jakości kabli).
Uważaj na maksymalne prędkości
Duże telekomy przechwalają się prędkościami w ofertach 50 Mb/s, 100 Mb/s i więcej, ale są one nieosiągalne w większości lokalizacji. Na swojej stronie jedna z firm ma możliwość sprawdzenia jaką prędkość możemy mieć w danej lokalizacji i stamtąd wynika, że w np. w Rybniku maks. 24 Mb/s mimo reklamowanych w ofertach 128 Mb/s. Często bywa tak, że reklamowane prędkości osiągane są na przykład tylko w kilku-kilkunastu budynkach/blokach w Polsce. Poza tym często operatorzy reklamują prędkość jaką możesz osiągnąć w nocy np. 50 Mb/s za niską cenę (ale to w nocy - a w dzień już połowę tej prędkości 25Mb/s).
Ważna technologia w jakiej zbudowana jest sieć. Stare sieci są zbudowane na kablach miedzianych łączących budynki, które nie są odporne na wyładowania atmosferyczne (z czym klienci na pewno się spotkali w okresie wiosenno-letnim kiedy po burzy często nie mają internetu przez kilkanaście godzin lub nawet kilka dni!). Nowe sieci światłowodowe są całkowicie odporne na takie zjawiska i zapewniają osiąganie bardzo dużych prędkości użytkownikom końcowym.
Na co zwrócić uwagę wybierając internet radiowy
Umowa podpisywana przed wykonaniem montażu – uważaj.
Często umowę podpisuje się wcześniej, po czym przyjeżdża instalator, zakłada antenę i okazuje się że internet nie spełnia warunków umowy, którą operator niechętnie już chce rozwiązać. Zwróć uwagę, czy zamontowana antena nie jest skierowana w zadrzewiony obszar lub drzewa, które obecnie są niskie, wkrótce urosną lub się zazielenią – bo spowoduje to natychmiastowy spadek jakości usługi.
Nie bój się internetu radiowego
To nie ten sam internet co świadczony dawniej w technologii 2.4 GHz. Teraz większość operatorów świadczy już usługi wyłącznie w technologii 5 GHz, gdzie jakość ich nie odbiega od jakości usług świadczonych drogą kablową. Co prawda prędkości nie są tak duże jak na kablu ze względu na wydajność stacji nadawczych, ale pozwalają korzystać w sposób komfortowy z internetu – śmiało i bezproblemowo można korzystać z usług telefonii VoIP na połączeniach radiowych czy korzystać z usług VOD
Zakup sprzętu czy udostępnienie
To ważna kwestia, ponieważ w przypadku uszkodzenia sprzęt zakupiony będziemy musieli kupić ponownie (a to wydatek rzędu 150-300 zł), jednak niektórzy operatorzy udostępniają sprzęt na czas trwania umowy, który jest ich własnością i w razie jakiegokolwiek uszkodzenia wymieniany jest on na nowy (bez obciążania abonenta).
Warto wiedzieć
Umowy na 36 miesięcy.
Nie zawsze tańsza oferta to lepsza (pamiętajmy jak potem będziemy obsługiwani – czy ktoś odbierze nasz telefon jak się coś zepsuje, ile będziemy czekać na usunięcie usterki). Umowa trwa 3 lata i na pewno nie będziesz chciał się męczyć z usługą średniej jakości.
Prezenty w umowach
Miło jest dostać zniżki na abonament, router, kamerkę czy może klawiaturę bezprzewodową za symboliczną złotówkę, a jeszcze milej móc sobie wybrać, który z tych prezentów chcę dostać w końcu nie każdy chce dostać, trzeci z kolei router.
Promocje dodatkowe
Na przykład polecanie usług operatora innym znajomym – w niektórych firmach, za każdą osobę poleconą, polecający i polecony otrzymuje zniżkę na jeden abonament, który kosztuje tylko 1zł – warto więc skorzystać z takiej promocji, bo dzięki temu średnie miesięczne wydatki na internet maleją.
(red)