Ekoserwis: Śląsk atrakcyjny dla inwestorów
Jak umiejętnie w przyszłości korzystać z unijnych środków oraz wsparcia krajowego w planowaniu gminnych inwestycji – to główny temat spotkania przedstawicieli Województwa Śląskiego oraz samorządowców Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które – z udziałem marszałka województwa śląskiego Adama Matusiewicza – odbyło się 22 września w Łazach.
W konferencji uczestniczyła Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Spotkanie, w którym udział wzięło ponad stu reprezentantów organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, samorządów z powiatu zawierciańskiego oraz posłów i działaczy gospodarczych z województwa śląskiego, stało się okazją do wymiany doświadczeń i poznania nowych możliwości w zdobywaniu kolejnych środków unijnych w najbliższych latach.
Była to także szansa do zaprezentowania osiągnięć regionu, który – jak stwierdził poseł Wojciech Saługa z komisji do spraw Unii Europejskiej i komisji gospodarki – jest krajowym liderem w pozyskiwaniu europejskich środków pomocowych. Okazuje się bowiem, że ponad 10 procent unijnych dotacji przyznanych Polsce od 2007 roku, przypada na projekty realizowane w woj. śląskim. Oznacza to, że do 2013 roku region otrzyma zastrzyk ponad 25 mld zł dotacji pozwalających na znaczną poprawę jakości życia mieszkańców i stanu środowiska naturalnego.
Jak podkreślano podczas konferencji, wielu zagranicznych inwestorów jako jedne z najatrakcyjniejszych miejsc spośród krajów Europy wymienia Polskę, a w niej właśnie Śląsk. Dlatego marszałek Adam Matusiewicz mówił samorządowcom w Łazach, że już teraz powinniśmy bardzo konkretnie myśleć o nowej perspektywie finansowej Unii i przygotować warunki dla przyszłych zagranicznych inwestycji. Dużą rolę w ich pozyskiwaniu odgrywać będą gminy potrafiące korzystać z tej szansy.
Gabriela Lenartowicz prezentując konkretne możliwości pozyskania wsparcia ze środków WFOŚiGW na zadania z zakresu ochrony środowiska, zwróciła uwagę iż wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach najważniejsze dla samorządów gminnych staną się inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i lokalne programy bezpieczeństwa energetycznego. Niezrealizowanie ich grozi nie tylko karami unijnymi, ale i poważnymi kłopotami w ochronie środowiska naturalnego.
Dlatego Wojewódzki Fundusz już teraz oferuje gminom finansową pomoc przy realizacji obszarowych programów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków istotnych zwłaszcza tam, gdzie z powodu rozproszonej zabudowy nieopłacalne jest budowanie sieci. Dzięki temu już wkrótce powstanie kilkaset takich małych przydomowych oczyszczalni m.in. w Wodzisławiu Śląskim, Gaszowicach i Marklowicach.
Prezes Lenartowicz zaoferowała także wsparcie ze środków Funduszu dla gmin zamierzających opracować i wdrożyć programy efektywności energetycznej w oparciu o lokalne uwarunkowania oraz odnawialne źródła energii tak, by w konsekwencji mieszkańcy mogli łatwiej i taniej korzystać z dostępnej energii elektrycznej i cieplnej. Pierwsze pilotażowe programy budowania lokalnych strategii bezpieczeństwa energetycznego przy pomocy środków WFOŚiGW są już realizowane np. w Pietrowicach Wielkich.
(eco)