Ekoserwis: Fundusz zawitał na targi
13 października w Centrum Targowo–Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu, podczas zorganizowanych przez Śląski Klaster Wodny targów HydroSilesia i konferencji pn. HYDROINTEGRACJE, przedstawiciele samorządów oraz przedsiębiorstw wodociągowych, melioracyjnych i producenci urządzeń oraz aparatury kontrolno-pomiarowej mieli okazję do poznania najnowszych rozwiązań służących zagospodarowaniu i oczyszczaniu wody, a także zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu.
Gośćmi specjalnymi targów byli: minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk.
Była to szansa na zaprezentowanie kompleksowej propozycji w zakresie rozwiązań prawnych, organizacyjnych możliwości finansowych rozwoju branż związanych z gospodarką wodną, a zwłaszcza i działaniami przeciwpowodziowymi.
Prezentując założenia nowego budżetu Unii Europejskiej minister Bieńkowska mówiła, że w nowej perspektywie finansowej Europy jednymi z najważniejszych będą kwestie środowiskowe. Zwracając się do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz specjalistów z branż zajmujących się gospodarką wodną, apelowała o kierowanie do resortu uwag związanych z barierami w wykorzystywaniu środków unijnych. Trzeba przygotować się do jak najlepszego i największego wykorzystania możliwości jakie dla branż związanych z ochroną środowiska przewidywać będzie negocjowany właśnie przez polski rząd budżet UE. Już wiadomo, że kolejnej szansy na tak duże środki europejskie Polska mieć nie będzie – podkreślała minister Bieńkowska.
Dużym zainteresowaniem uczestników targowej konferencji cieszyła się prezentacja ministra Błaszczyka o zmianach prawnych w zakresie dostosowania gospodarki wodnej do wymagań unijnych. Podstawowym ich celem będzie osiągniecie w 2015 roku dobrego stanu wszystkich wód w Polsce – stwierdził Bernard Błaszczyk. W tym celu przewidziano podjęcie wielu systemowych działań zmierzających do integralnego podejścia do problemu wód powierzchniowych, zarządzania zlewowego z uwzględnieniem aspektów ekologicznych i uspołecznieniem podejmowanych decyzji.
Uzupełnieniem działań podejmowanych na ministerialnym szczeblu było wystąpienie Joanny Rokickiej – Kozy z WFOSiGW w Katowicach na temat działań wspierających przedsięwzięcia służące poprawie środowiska, w tym jakości wody i zagospodarowania osadów ściekowych.
Środowiskowym inwestycjom poświęcone były także panele dyskusyjne odbywające się w trakcie sosnowieckich targów. Wiele emocji wywołało zwłaszcza wystąpienie Gabrieli Lenartowicz – prezes aWojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, podczas dyskusji o gospodarce odpadami i ich utylizacji. Z przedstawionej przez prezes Lenartowicz informacji o losach spalarni planowanej w woj. śląskim wynikało bowiem, że choć wszyscy zdają sobie sprawę z jej niezbędności, to droga do jej zbudowania wciąż jest mglista, a działania tylko w planach.
(eco)