Mają 100 – proc. frekwencję na lekcjach
MARKLOWICE – Gmina realizuje unijny projekt „Każde dziecko talent ma”
W trzech podstawówkach na terenie gminy Marklowice prowadzony jest unijny program pod nazwą „Każde dziecko talent ma”. Odbywa się on w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów i zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych. Dzieci z klas I-III mogą dzięki niemu korzystać z zajęć, które mają im pomóc w przezwyciężaniu trudności w danej dziedzinie nauczania.
Do współpracy zaangażowano także rodziców. Zakupione zostały pomoce dydaktyczne, które w znacznym stopniu uatrakcyjniły prowadzone zajęcia. Szkoły doposażone zostały m.in. w laptopy, oprogramowania edukacyjne, projektory, sprzęt sportowy.
Zajęcia raz w tygodniu
W Szkole Podstawowej nr 3 zajęcia rozpoczęły się we wrześniu, w pozostałych od października. W SP nr 1 z zajęć pozalekcyjnych realizowanych w ramach projektu korzysta 44 uczniów. Pracują oni w 7 grupach liczących od 4 do 9 osób. W jednej z grup prowadzone są zajęcia mające na celu przezwyciężenie trudności w czytaniu i pisaniu, w innej dzieci zdobywają umiejętności matematyczne. Stworzono też dwie grupy gimnastyki korekcyjnej i rozwijające zainteresowania matematyczno-przyrodnicze. – Zajęcia dla każdej z grup odbywają się raz w tygodniu. Jest to jedna godzina lekcyjna – mówi Wiesława Szlachta, zastępca dyrektora w SP 1. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach.
Dużo pieniędzy
Koordynująca pracę Ewa Koniusz dodaje, że frekwencja wynosi zawsze niemalże 100 procent. – Do pracy dzieci dodatkowo zachęcają pomoce dydaktyczne – mówi. – Mamy np. mikroskop elektronowy, gry dydaktyczne, plansze do nauki matematyki, coś na kształt piaskownicy, gdzie uczniowie uczą się pisać litery na piasku.
Na realizację projektu gmina pozyskała w sumie ponad 119 tys. zł. Na pomoce dydaktyczne wydana zostanie kwota ponad 43 tys. zł. Łącznie we wszystkich szkołach zorganizowano 14 grup zajęciowych, które prowadzą 17 godzin zajęć tygodniowo. Projekt będzie realizowany do czerwca 2013 r.
(abs)