Ekoserwis: Śląskie w czołówce
Z udziałem wiceminister środowiska Anety Wilmańskiej 12 i 13 stycznia w Szczawnicy, podczas spotkania przedstawicieli instytucji wdrażających środowiskowe projekty w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, podsumowano 5-letni czas realizacji tego – wyjątkowego w historii Europy – programu pomocowego dla Polski.
W naradzie uczestniczyła Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz grupa ekspertów Funduszu na co dzień monitorujących i kontrolujących przebieg inwestycji w województwie śląskim, dofinansowanych z europejskich środków. Podczas narady stwierdzono, że dzięki wdrażanym w ramach POIiŚ projektom w Polsce dokonuje się skok cywilizacyjny na niespotykaną skalę. Nadrabiane są wieloletnie zaniedbania inwestycyjne, następuje istotna poprawa warunków życia ludzi przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Z przewidzianych w programie 5 mld euro na wszystkie środowiskowe przedsięwzięcia spełniające standardy europejskie, do tej pory podpisano umowy na 85% tej kwoty.
Województwo śląskie realizując 56 ważnych inwestycji służących ochronie środowiska jest w ścisłej czołówce krajowej pod względem wdrażania programów dofinansowanych z programu operacyjnego. Dzięki 13 projektom o wartości do 25 mln euro z zakresu gospodarki wodno-ściekowej oraz gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi, dla których WFOŚiGW w Katowicach jest Instytucją Wdrażającą, województwo śląskie otrzyma w najbliższych latach zastrzyk ponad 390 mln zł. Wartość zadań przekracza 680 mln zł. Środki te pozwolą na zbudowanie w regionie m.in. 320 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej, 13 km sieci wodociągowej. Powstanie też 56 przepompowni, dwie nowoczesne oczyszczalnie i dwa zakłady gospodarowania odpadami oraz kompostownia i składowisko odpadów. Jak powiedziała w Szczawnicy wiceminister Aneta Wilmańska, kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego w nowej perspektywie finansowej nadal będą jednym z najważniejszych priorytetów Unii Europejskiej. Już teraz dzięki środkom europejskim sfinansowano budowę 200 inwestycji wodno-ściekowych w całym kraju, a ich liczba jeszcze wzrośnie. Będzie to możliwe – powiedziała wiceminister – dzięki zwiększeniu przez Komisję Europejską dofinansowania zadań z tej dziedziny o 358 mln euro. Jeszcze w pierwszym kwartale zapowiedziano zorganizowanie dodatkowego konkursu naboru wniosków o dofinansowanie zadań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.
(eco)