Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (601) Data wydania: 15.05.12

Kącik ZUS

Pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych można kierować do redakcji pod numer 32 415 47 27 wew. 15 w godz. od 9.00 do 11.00. Odpowiedzi będziemy publikować w kolejnych wydaniach „Nowin Wodzisławskich”.

Moja żona przez 30 lat pracowała w Czechosłowacji. Ma rentę z tego tytułu. Czy po mojej śmierci będzie otrzymywała swoją rentę czy emeryturę po mnie?

Marian z Wodzisławia

Prawidłowa odpowiedź zależy od podania większej liczby informacji dotyczących renty pobieranej przez potencjalną wdowę. Jeżeli pobiera ona jedynie rentę czeską,  to w jej wypłacie nie pośredniczy żaden Oddział ZUS. Wówczas,  jeżeli zmarły mąż posiadał okresy zatrudnienia przebyte tylko na terenie Polski, to wdowa po spełnieniu warunków osobistych (nie mogę podać konkretnie jakich, bo nie wiemy nic o wdowie) będzie uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym mężu – oczywiście jeżeli on był uprawniony w chwili śmierci do renty lub emerytury, albo spełniał warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń – oraz do renty z zaopatrzenia czeskiego. Jeżeli małżonka pobiera świadczenie wypłacane przez Wydział Realizujący Umowy Międzynarodowe w Nowym Sączu, czyli wyliczone częściowo za okresy pracy przebytej  na terenie Polski, a częściowo za okresy pracy wykonywanej na terenie Czech, wówczas wysokość renty rodzinnej porównywana jest ze świadczeniem wyliczonym jedynie za okresy pracy polskiej i świadczenie wyższe wypłacane jest razem ze świadczeniem przysługującym z tytułu pracy czeskiej. Wnioski te rozpoznawane są przez Oddział w Nowym Sączu. Także Oddział ten byłby właściwy do załatwienia wniosku o rentę rodzinną w przypadku, gdyby mąż posiadał oprócz okresów pracy przebytych w Polsce także okresy pracy przebyte na terenie Czech.



10 lat pracowałam w Polsce, a 16 lat za granicą, w Hiszpanii. Mam 61 lat i chciałabym się dowiedzieć, czy mogę starać się o świadczenie emerytalne. Jakie dokumenty z Hiszpanii mam złożyć? W jakiej walucie będę otrzymywać świadczenie?

Maria z Wodzisławia


Wniosek powinien być złożony w Oddziale ZUS w Łodzi, który zajmuje się przyznawaniem świadczeń dla osób pracujących w Polsce i Hiszpanii. Ponieważ jest Pani urodzona po 1 stycznia 1949 r. , spełnia Pani warunki do emerytury, która jest obliczana według nowych, zreformowanych zasad. Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Natomiast za okres zatrudnienia w Hiszpanii świadczenie obliczy właściwa instytucja hiszpańska, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami.