Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (619) Data wydania: 18.09.12

Przybliżą sylwetkę dzielnego kapłana z Uchylska

UCHYLSKO – Ks. Rudolf Adamczyk będzie bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Przy kawie o pograniczu”

Spotkanie na którym przybliżona zostanie sylwetka kapłana odbędzie się 21 września w świetlicy w Uchylsku, o godz. 18.00. Poprowadzi je tradycyjnie Daniel Jakubczyk, zaś sylwetkę postać ks. Rudolfa Adamczyka przybliży ks. dr Henryk Olszar.

Ks. Rudolf Adamczyk urodził się w 1905 roku. W wieku 19 lat został przyjęty do seminarium duchownego w Krakowie. Z uwagi na bardzo dobre wyniki został wysłany na studia do Rzymu. Wówczas było to nie lada osiągnięcie. Tam zrobił doktorat z teologii oraz z prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju pełnił różne funkcje. W 1940 roku hitlerowcy wysiedlili go do Krakowa. Prawdziwe piekło przeżył kilka lat po wojnie. W lutym 1952 roku, kiedy Polska tkwiła w najgłębszym mroku stalinowskiej epoki został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Postawiono mu zarzut szpiegostwa. Był psychicznie maltretowany. W celu wymuszenia zeznań spędził 13 dób bez snu na krześle w celi śledczego. Daniel Jakubczyk, miłośnik lokalnej historii dotarł do nieopublikowanych wspomnień księdza, dotyczących tego momentu. Opisana jest w nich metoda łamania psychiki więźnia, po której ten gotów jest przyznać się do największych niedorzeczności. We wspomnieniach ks. Adamczyk przyznaje, że nie wytrzymał tortur i przyznał się do sfabrykowanych zarzutów. Ale też kiedy doszedł nieco do siebie popisał się ułańską fantazją. W czasie kolejnego przesłuchania udało mu się przechwycić protokoły z wcześniejszymi zeznaniami. Zamknął się z nimi w ubikacji, podarł je, a następnie wrzucił do... muszli klozetowej. Nawet jego oprawcy byli pod wrażeniem odwagi kapłana. W więzieniu spędził w sumie trzy lata. Został zwolniony w styczniu 1955 roku. Śledztwo dotyczące jego rzekomego szpiegostwa zostało umorzone.

O tych i wielu innych faktach z życia kapłana, urodzonego w Uchylsku, będzie można posłuchać na spotkaniu „Przy kawie o pograniczu”.

(art)



Pisząc o ks. Adamczyku, korzystałem z artykułu autorstwa Daniela Jakubczyka „Budowniczy katedry rodem z Uchylska”, zamieszczonego w sierpniowym wydaniu gazety „U nas”.