Młodzi Żydzi odwiedzili Wodzisław – miejsca pamięci po wodzisławskich Żydach
WODZISŁAW – Około 170 uczniów i opiekunów z izraelskiej szkoły w Nahalal zwiedziło miasto
2 października do Wodzisławia przyjechała 170-osobowa grupa młodzieży i opiekunów z moszawu (osady) Nahalal w północnym Izraelu. Młodzi Izraelczycy spotkali się ze swoimi rówieśnikami z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół im 14. Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu. Przeszli m.in. obok byłej synagogi przy ul. Targowej oraz zapalili świece pod pomnikiem upamiętniającym funkcjonujący w Wodzisławiu przed II wojną światową kirkut.
Z macew budowali chodniki
Z młodzieżą spotkali się m.in. wicestarosta Dariusz Prus i Grzegorz Meisel, wodzisławianin od lat zaangażowany w restaurację pamięci o żydowskich mieszkańcach przedwojennego miasta, jeden z inicjatorów wodzisławskich Dni Kultury Żydowskiej oraz budowy pomnika przy byłym kirkucie. Opowiedział on o losie dawnego cmentarza, który zbeszczeszczono, a pochodzące z niego macewy użyto do budowy dróg i chodników. Przypomniał też, że przez wiele lat historia wodzisławskich Żydów nie była znana nikomu poza wąskim gronem pasjonatów. Po to, aby pamięć o wodzisławskich Żydach przywrócić, w 2012 r., po wielu latach starań, ustawiono w pobliżu byłego kirkutu tablicę pamiątkową, na której pierwsze zdanie po polsku brzmi: Przeszłość nigdy nie przechodzi. Pod pomnikiem obecna była również mieszkająca w Wodzisławiu Anna Kister, uhonorowana w 2003 r. przez Instytut Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Podczas uroczystości młodzież polska i izraelska odśpiewała hymny obu państw, a goście z Izraela zaintonowali pieśń „Eli, Eli” („Boże, Boże”) do słów wiersza Hanny Szenes.
Zachować pamięć
Wizyta młodych Izraelczyków w Wodzisławiu odbyła się dzięki projektowi „Zachować Pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, realizowanemu przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Yad Vashem, Instytut Polski w Tel Avivie oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
(tora)