Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (622) Data wydania: 09.10.12

Wehrmacht zaatakuje na Kopcu

SYRYNIA  Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi przygotowuje kolejną inscenizację walk z udziałem grup rekonstytucyjnych. Przypomnijmy – w maju na Tajchowie przyjechał pociąg pancerny, a całość nawiązywała do walk III Powstania Śląskiego. Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Przybyły tłumy widzów.

Zapewne podobnie będzie i tym razem. Pojawią się pojazd wojskowy, być może gąsienicowy oraz wojskowy motocykl. Atakować będzie niemiecki Wehrmacht, któremu przeszkodzić spróbuje oddział Ochotniczej Samoobrony Powstańczej. Miejscem walk będzie syryński Kopiec, a konkretnie miejsce wokół głazu Pani Bordynowskiej. W inscenizacji udział weźmie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec Śląski z Wodzisławia, wraz z zaprzyjaźnionymi grupami.

Po inscenizacji o godz. 17.30 w Wiejskim Domu Kultury w Syryni odbędzie się wieczór powstańczy. Goście będą mogli obejrzeć pamiątki, wysłuchać wspomnień rodziny Wilhelma Meisla, ostatniego powstańca śląskiego oraz gawęd dr. Józefa Musioła, Józefa Kłosoka i Tadeusza Galisza. Ponadto zaplanowano przedstawienie w wykonaniu młodzieży, a także koncert pieśni. A wszystko to przy powstańczym poczęstunku 

Inscenizacja oraz wieczór zostaną zrealizowane w ramach kończącego się już projektu „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba...”, finansowanego z programu Działaj Lokalnie.

(art)



Pisząc o Ochotniczej Samoobronie Powstańczej korzystałem z artykułu Andrzeja Krzystyniaka „IV Powstanie Śląskie”, zamieszczonego w „Bibule – piśmie niezależnym”

Artur Marcisz



Ochotnicza Samoobrona Powstańcza powstała w sierpniu 1939 r. z inspiracji gen. Jana Sadowskiego, dowódcy obrony Śląska. Organizacja liczyła 20 batalionów, skupiających 10 tys. ludzi. Dowodził nimi Emanuel Tomanek. Oddziały te walczyły z niemieckim dywersantami, którzy przenikali granicę kilka dni przed 1 września.

(art)