Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (625) Data wydania: 30.10.12

Ziemia na Grabówce zanieczyszczona

Przekroczone dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń gleby

GRABÓWKA  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach udostępnił nam wyniki badań próbek gleby pobranych w Grabówce.  2 października detektyw Jerzy Godlewski ujawnił tam szczątki poubojowe zwierząt wołowych.

Ziemia została skażona

– Wyniki badań wykazały, że w jednej z pobranych prób gleby zostały przekroczone wartości niektórych badanych parametrów w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 roku, w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego – wyjaśnia Małgorzta Zielonka, rzecznik prasowy WIOŚ w Katowicach. Przekroczone zostały takie wskaźniki jak BZT5  – ok. 19-krotnie, CHZTCr – ok. 7-krotnie (oba wskaźniki określają czystość wody, im wyższa wartość tym wyższe zanieczyszczenie), węgiel organiczny (OWO) – 9-krotnie, azot amonowy – 3-krotnie, azot ogólny 3-krotnie, fosfor ogólny 6-krotnie. – Przekroczenie powyższych wskaźników potwierdza zdeponowanie w tym miejscu odpadów o charakterze organicznym. Badanie zawartości metali ciężkich nie wykazało przekroczenia stężenia żadnego z badanych metali w odniesieniu do wartości dopuszczalnych stężeń określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 roku w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi – wyjaśnia Zielonka.

Wody nie sprawdzą

Nie wiadomo, co te wyniki oznaczają dla życia i zdrowia mieszkańców. – WIOŚ nie jest od takich interpretacji. To raczej działka sanepidu  – wyjaśnia rzecznik. Inspektorat wystąpił więc do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wodzisławiu Śląskim z zapytaniem, czy prowadzone w ramach posiadanych kompetencji badania wody w okolicznych studniach nie wykazały jej zanieczyszczenia. – Z naszych ustaleń wynika, że cały teren jest zwodociągowany i w pobliżu nie znajdują się ujęcia wody – mówi Barbara Orzechowska. Skażeniu mogły ulec jednak wody gruntowe. Mimo to kontroli wody w studniach sanepid przeprowadzał nie będzie. – Prywatnych studni, które byłyby jedynymi źródłami wody raczej jest tam niewiele. Jeśli są, to mieszkańcy mogą się do nas zwrócić o przeprowadzenie kontroli  – mówi Orzechowska. Jak dodaje, takie badania niekoniecznie muszą jednak pomóc w ustaleniu, czy wodę zanieczyściły akurat odpady z Grabówki. Brak bowiem materiału porównawczego.

Będzie wizja lokalna

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach skierował pismo do władz Lubomi o rozważenie możliwości zastosowania kompetencji w zakresie nakazania usunięcia odpadów.  – Nie czekając na sugestie WIOŚ już kilka dni temu rozpoczęliśmy postępowanie administracyjne zmierzające do usunięcia tych odpadów. Tylko, że na razie żadna inspekcja nie chce stwierdzić, czy są one niebezpieczne dla środowiska, zdrowia lub życia mieszkańców. A bez tego nie ma podstaw, byśmy przeprowadzili wykonanie zastępcze – wyjaśnia Maria Fibic, zastępca wójta Lubomi. Jak dodaje, 6 listopada gmina przeprowadzi oględziny odpadów. Zaproszenie do udziału otrzymała prokuratura, policja i służby sanitarne.

(art)