Co się dzieje z naszymi pieniędzmi w OFE?
Zapraszamy do lektury trzeciej – ostatniej części wywiadu z Katarzyną Lubszczyk, kierownikiem referatu w Wydziale Ubezpieczeń i Składek w rybnickim Oddziale ZUS. Dziś wyjaśniamy kolejne wątki dotyczące naszych pieniędzy w otwartych funduszach emerytalnych.
– Ile z naszych składek ZUS odprowadza do OFE?
Część składki na ubezpieczenie emerytalne wynoszącą 2,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalnej należnej za okres od 1 maja 2011 roku do 31 grudnia 2012 roku jest przekazywana do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Od przyszłego roku do końca 2013 roku ten procent będzie wyższy i do OFE będzie trafiać 2,8%, w 2014 roku – 3,1%, od 1 stycznia 2015 roku do 31 grudnia 2016 roku – 3,3%, a od 1 stycznia 2017 roku – 3,5%.
– Kiedy ZUS przekazuje nasze składki do OFE?
Warunkiem przekazywania składek do Otwartego Funduszu Emerytalnego jest poprawne zgłoszenie do ubezpieczeń dokonane przez płatnika lub płatników składek, poprawne przetworzenie i rozliczenie kompletu prawidłowo sporządzonych dokumentów rozliczeniowych i płatniczych przekazanych przez płatnika oraz poprawny zapis o członkostwie w OFE na koncie ubezpieczonego.
– Co powinniśmy zrobić, jeśli z informacji przekazanej nam przez OFE wynika, że brakuje nam składek?
Otwarty fundusz emerytalny ma obowiązek przesyłać każdemu członkowi informację o środkach zgromadzonych na jego rachunku. Gdy ubezpieczony stwierdzi nieprawidłowości w przekazywaniu składek na rachunek w OFE, w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy brak składek jest uzasadniony, tzn. wynika z faktu, że w danym okresie rozliczeniowym nie podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (np. byłeś zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego), ?przebywał na zwolnieniu lekarskim, ?przebywał na urlopie bezpłatnym, nie osiągnął przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne (np. w danym miesiącu nie otrzymał wynagrodzenia). Brak składek może wynikać także z tego, że ubezpieczony mógł przekroczyć górną granicę rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Analizując powyższe, gdy ubezpieczony stwierdzi, że nie zachodzą wymienione wyżej przyczyny braku składek, powinien złożyć w ZUS reklamację. Sprawa zostanie wyjaśniona.
– Bywają również sytuacje, trzeba przyznać, zaskakujące, gdy na informacji przekazanej przez OFE znajdują się również minusowe kwoty składek. Jak to możliwe?
Zwroty składek za poszczególne okresy rozliczeniowe z rachunków członków OFE do ZUS wynikają z realizacji przepisów ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Artykuł 100a tej ustawy mówi, że otwarty fundusz jest zobowiązany do zwrotu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nienależnie otrzymanej składki.
W przypadku stwierdzenia, że kwota składek przekazanych jest wyższa od kwot składek należnych dla każdego roku rozliczeniowego, do OFE przekazywane są komunikaty o nadpłaconych składkach i odsetkach. Kwotę składki ustala się przez umorzenie jednostek rozrachunkowych uzyskanych za nienależnie otrzymaną składkę oraz nienależnie otrzymane odsetki określone przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych.
Natomiast zwrotu nienależnie otrzymanej składki dokonuje się poprzez potrącenia ze składek przekazywanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do otwartego funduszu.
– Kiedy może nastąpić zwrot składek z OFE na rzecz ZUS?
Zwrot składek i odsetek z otwartego funduszu emerytalnego może nastąpić m.in. w przypadku, gdy Płatnik składek złoży korekty dokumentów rozliczeniowych, w których wykaże mniejszą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe – po terminie przekazania składek do OFE w oparciu o wcześniejsze dokumenty rozliczeniowe. W takiej to sytuacji wycofanie całych składek bądź ich części pozwala dostosować kwoty składek w OFE do aktualnych podstaw wymiaru. Może być też taka sytuacja, że Płatnik składek skoryguje termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych i płatniczych. W przypadkach, gdy przekazywanie dokumentów rozliczeniowych i płatniczych odbywało się po upływie zadeklarowanego terminu – naliczane były odsetki płatnika. Odsetki te były następnie przekazywane do OFE. Korekta terminu składania dokumentów przez płatnika może skutkować dezaktualizacją odsetek.
Zwrot może być dokonany, gdy na skutek wystąpienia nieprawidłowości przekazano na rachunek ubezpieczonego w OFE składki od podstawy składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przekraczającej kwotę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, tj. trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.
– Gdzie dopytywać o przyczynę tych minusowych składek: w OFE, w ZUS, czy w zakładzie pracy?
Jeśli ubezpieczony zostanie poinformowany przez OFE o zwrocie składki za dany okres rozliczeniowy do ZUS, powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy zwrot był rzeczywiście zasadny, tj. czy otwarty fundusz otrzymał składkę nienależnie. W tym celu należy porównać dane dotyczące kwot składek otrzymane z OFE z danymi o składkach, wykazanymi w informacjach przekazanych ubezpieczonemu przez płatnika. Znając kwotę podstawy wymiaru składki za dany okres rozliczeniowy można określić kwotę składki podlegającej przekazaniu do OFE – wynosi ona aktualnie 2,3% podstawy wymiaru składki (art. 22 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Jeżeli ubezpieczony stwierdzi, że nie zachodzą powyższe przyczyny zwrotu składek, powinien złożyć do ZUS reklamację.
(red)