Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Czy wszystkim ubezpieczonym ZUS ma obowiązek ustalić kapitał początkowy?
Czytelnik z Wodzisławia
Nie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala kapitał początkowy tylko osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., pod warunkiem, że opłacały składki na ubezpieczenia społeczne lub pozostawały w zatrudnieniu i ubezpieczeniu przed 1 stycznia 1999 r. Od 1999 r. ZUS ewidencjonuje składki na ubezpieczenia emerytalne każdej osobie podlegającej ubezpieczeniom społecznym na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Przed 1999 r. ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia indywidualnych kont ubezpieczonych. Z tego względu za okresy pracy (ubezpieczenia) przypadające przed 1999 r. odtwarzana jest teoretyczna składka na ubezpieczenie społeczne poprzez obliczenie kapitału początkowego.
Od 2009 r. jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym ze względu na chorobę dziecka. Czy okres przebywania na świadczeniu liczy mi się do stażu pracy? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?
Joanna Z.
Jeżeli pyta Pani o przedłużonego okres urlopu wychowawczego wyjaśniam, że taki okres może być uwzględniony jako okres składkowy pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i okres jest przebyty przed dniem nabycia prawa do emerytury. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoba przebywająca na udzielonym przez pracodawcę urlopie wychowawczym podlega od dnia 1 stycznia 1999 r. (tj. od dnia wejścia w życie przepisów) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, składki za takie osoby w całości finansuje ZUS.
19 października 2012 r. skończyłam 55 lat. Od 7 miesięcy byłam zatrudniona na umowę o pracę na stałe. Niestety w firmie zapowiedziano zwolnienia i redukcje załogi. Zastanawiam się czy mam szansę na świadczenie przedemerytalne. Po ukończeniu szkoły średniej niemal przez cały czas pracowałam, jako pracownik, potem przez kilka lat prowadziłam własną działalność gospodarczą, a od 1996 r. aż do 2012 r., nim zatrudniłam się w sklepie byłam ubezpieczona w KRUS. Czy ubezpieczenie rolnicze zalicza mi się do ogólnego stażu pracy jaki jest wymagany do uzyskania zasiłku przedemerytalnego, czy jest ono tak samo liczone jak staż pracy z tytułu zatrudnienia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Czy uzyskanie zasiłku przedemerytalnego uzależnione jest od tego, czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych?
Ludwika z Rybnika
Prawo do świadczenia przedemerytalnego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o świadczeniach przedemerytalnych przysługuje osobie, która spełnia ogólne warunki do przyznania tego świadczenia czyli przez okres 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych, nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna, w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, złoży wniosek o świadczenie przedemerytalne w ściśle określonym terminie. Oprócz tych warunków każda z osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne musi spełnić szczególne warunki, od których ustawa uzależnia prawo do świadczenia.
Odnosząc się do wieku wskazanego w pytaniu, na zasadach określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet.
Okres uprawniający do emerytury określają przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych , zwanej dalej ustawą emerytalną. Przy ustalaniu okresu uprawniającego do emerytury uwzględnia się okresy składkowe (np. okres ubezpieczenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) i nieskładkowe, a jeśli tak ustalony wymiar okresów jest niewystarczający do ustalenia wymaganego okresu w zakresie niezbędnym uwzględnia się także okresy pracy w gospodarstwie rolnym lub prowadzenia tego gospodarstwa (w tym okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki). Okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej okresów składkowych. Tak więc prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która udokumentowała ciągłość zdarzeń stanowiących warunki do przyznania tego świadczenia tj. potwierdziła rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn nie dotyczących pracownika, dokonała rejestracji w powiatowym urzędzie pracy, pobierała przez 6 miesięcy zasiłek dla bezrobotnych , nadal pozostawała osobą bezrobotną i wniosek o świadczenie przedemerytalne złożyła w okresie 30 dni od uzyskania zaświadczenia z powiatowego urzędu pracy o pobieraniu przez 6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych.