Przegląd tygodnia
Powiat
Wydarzyło się
„Ostatki” wodzisławskich WTZ
Prawie trzysta osób niepełnosprawnych bawiło się 12 lutego w krzyżanowickim klubie „Magic” podczas imprezy karnawałowej. Przyjechali z Wodzisławia, Gorzyc, Kędzierzyna–Koźla i Rybnika. Organizatorem tej odbywającej się już po raz czwarty zabawy były Warsztaty Terapii Zajęciowej Św. Hiacynta i Franciszek z Wodzisławia Śląskiego. – Bardzo często osoby niepełnosprawne ze względu na swój stan mają ograniczone możliwości kontaktów społecznych. Organizując takie wydarzenia chcemy wyjść naprzeciw potrzebom naszych podopiecznych – mówi dyrektor wodzisławskich WTZ Andrzej Pałka. – Na tej imprezie nie trzeba nikogo zapraszać na parkiet. Wystarczą pierwsze takty muzyki i uczestnicy już zaczynają tańczyć – mówi z kolei Dezyderiusz Szwagrzak, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej Zakładu Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śl., którego pracownicy także wzięli udział w zabawie.
Rozmowy w kratach
Działający od jedenastu lat Salonik Słowa i Muzyki przy radlińskim MOK zaprezentował 1 lutego kolejną premierę. Sztuka „Rozmowy w kratach” powstała na kanwie scenariusza spektaklu telewizyjnego znakomitego poety, dramaturga i publicysty Andrzeja Stasiuka. Przed licznie zgromadzoną w świetlicy MOK w Głożynach wystąpili: Sandra Mikuła jako dziennikarka, Ziemowit Skaba w roli skazańca, Patryk Groborz jako strażnik i Adrian Winniczuk jako więzienny kapelan. Można też było usłyszeć głos Janusza Majewskiego – twórcy i opiekuna Saloniku a także reżysera spektaklu. Scenografię – jak zwykle – przygotowała Wiesława Sobczak–Skaba. – Młoda, ale już doświadczona dziennikarka otrzymała od swojego szefa polecenie przeprowadzenia wywiadu ze skazańcem. Wokół tego założenia toczą się dialogi między osobami przewijającymi się przez celę skazańca i więzienny pokój widzeń. Stajemy oko w oko z problemem czy wszystko jest na sprzedaż a jeśli tak, to za jaką cenę. Sztuka w zapowiedziach określana była jako „spektakl tylko dla dorosłych”. I słusznie. Trzeba mieć trochę mądrości życiowej, żeby móc dokonać oceny tych rozmów i ludzi je prowadzących, a charaktery postaci z więziennych korytarzy nie stanowią najlepszego przykładu do naśladowania. I wcale nie chodzi tutaj tylko o skazańca – opisuje dyrektor MOK, Tomasz Miler.
Bawili się po raz dziesiąty
Kolorowe przebrania, świetna muzyka i godziny dobrej zabawy – tak można podsumować dziesiąty, jubileuszowy Karnawałowy Bal Maskowy, który odbył się 6 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach. Organizatorem imprezy jak co roku był Powiatowy Ośrodek Wsparcia „PERŁA” z Wodzisławia Śl. Bal Karnawałowy zorganizowano dla osób niepełnosprawnych z powiatu wodzisławskiego oraz z zaprzyjaźnionych ośrodków z Rybnika, Bielska–Białej i Knurowa. Łącznie na dorocznej zabawie bawiło się 175 osób przebranych w kolorowe stroje. – Tradycja organizowania balu sięga już 10 lat. Impreza od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem, udział w niej biorą nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także osoby starsze i samotne – mówi Renata Hernik, kierownik ośrodka.
Wydarzy się
Mammobus zaparkuje w Rydułtowach
Po zimowej przerwie mammobus Instytutu Onkologii w Gliwicach wyruszył w trasę po Śląsku. Zaparkuje na tydzień na rydułtowskim rynku. Badania będą wykonywane od 25 do 28 lutego w godz. 9.00–16.00 oraz 1 marca w godz. 10.00–17.00. – Zapraszamy panie z roczników 1944–1963, które jeszcze nigdy nie miały wykonanej mammografii oraz te, którym upłynęły 2 lata od poprzedniego badania. Sam termin przedsięwzięcia nie jest bez znaczenia, gdyż właśnie na przełomie lutego i marca upłyną 2 lata od naszej poprzedniej „zimowej” akcji w Rydułtowach w 2011 roku. Przypominamy więc, że każdej ubezpieczonej Polce w wieku 50–69 lat przysługuje co 2 pełne lata darmowa mammografia. Dlatego szczególnie zachęcamy wszystkie panie, aby ponownie skorzystały z darmowego badania – namawiają organizatorzy. Nie ma znaczenia adres zamieszkania. Trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty i kartę chipową oraz – jeśli to możliwe – zdjęcia lub płytę z poprzedniej mammografii.
Wiersz, poezja i proza wszelaka
Zbliżają się Radlińskie Interpretacje Wiersza, Poezji Śpiewanej i Prozy Wszelakiej. Impreza adresowana jest do młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej i osób dorosłych. Czas prezentacji nie może przekroczyć 10 minut. Komisja oceniająca przyzna trzy pierwsze nagrody w wymienionych kategoriach wiekowych, a każdy z wykonawców otrzyma dyplom uczestnictwa. Obowiązuje akredytacja w wysokości 10 zł, którą można wpłacić w dniu imprezy w kasie MOK. Przesłuchania konkursowe wykonawców odbędą się 26 lutego o godz. 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Karty zgłoszenia można pobrać na stronie MOK i przesłać na adres Janusz–Majewski@o2.pl do 22 lutego.
Rolnicy porozmawiają o płatnościach
Wodzisławski starosta Tadeusz Skatuła oraz wodzisławskie biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapraszają na spotkanie promocyjno–informacyjne dotyczące płatności bezpośrednich oraz innej tematyki okołorolniczej, w którym wzorem lat ubiegłych weźmie udział około 100 rolników z terenu powiatu wodzisławskiego oraz Jastrzębia–Zdroju. Obecni będą również m.in. dyrektorzy oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencji Rynku Rolnego, a także przedstawiciele KRUS. Spotkanie odbędzie się 22 lutego o godz. 10.00 w Powiatowym Centrum Konferencyjnym przy ul. Pszowskiej w Wodzisławiu Śląskim. Wszyscy zainteresowani mogą dzwonić pod nr tel. (32) 475 75 31.
Spotkanie klubu podróżnika
21 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Klub podróżnika”. Tym razem tematem przewodnim będzie „Portugalia turystycznie i edukacyjnie – możliwości dla studentów z Polski”. Spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży i osób dorosłych. Poprowadzi je studiująca w Polsce i Portugalii Monika Woźniak. Początek o godz. 18.00.
Radny opowie o wspinaczce na najwyższy szczyt Alp
Jeśli lubisz historie o górach, chcesz zobaczyć z bliska, jak wyglądają raki i sprzęt wysokogórski, Ośrodek Kultury w Gołkowicach zaprasza 22 lutego o godz. 18:00 na spotkanie z Łukaszem Siwarskim, radnym rady gminy Godów, który będzie opowiadał o udanej wspinaczce na Mont Blanc. W programie multimedialna prezentacja zdjęć i górskie historie opowiadane przy kawie.