Przegląd tygodnia
Powiat
Wydarzyło się
Badają satysfakcję klienta
W Godowie trwa badanie satysfakcji klienta w urzędzie gminy. Każdy klient może wypełnić anonimową ankietę, w której ocenia jak spełnione zostały jego oczekiwania. Wyniki ankiety mają pomóc w podniesieniu jakości świadczonych przez UG usług. Ankieta jest dostępna w formie papierowej, w ogólnodostępnych miejscach urzędu. Wypełnioną można zostawić w skrzynce znajdującej się w holu UG.
Zero tolerancji dla nudy
W drugim tygodniu ferii w rydułtowskiej bibliotece odbywały się zajęcia pod nazwą „Ferie z Franklinem”. Przyświecało im hało „Zero tolerancji dla nudy”. I tak każdego dnia dzieci tworzyły po jednej stronie swojej własnej książeczki, w której zapisywały najlepsze sposoby na spędzanie wolnego czasu. – Ale to nie wszystko. W czwartek przygotowywały sałatki owocowe. Wcześniej rysowały i opisywały swoje ulubione postaci literackie. Czyli codziennie coś innego. Ciekawym pomysłem było też oswajanie lęków – podkreśla Urszula Moric z rydułtowskiej książnicy i tłumaczy, że polegało na tym, że najmłodsi wykonywali ze starych gazet wszystko to, czego się obawiają – na przykład króla-straszaka czy przebieralnię. Klimat dobrej zabawy pomagał wyzbyć się lęków.
Zmiany w rozkładzie jazdy
Na prośby mieszkańców gminy Gorzyce, w szczególności uczniów dojeżdżających do szkół ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim, dokonano drobnych korekt rozkładu jazdy autobusów. Zmiany obowiązują od 25 lutego, a dotyczą one linii 4 i 5 w powiatowych przewozach pasażerskich, czyli na liniach z Wodzisławia Śląskiego do Bluszczowa i Bukowa oraz Gorzyc DPS – przez Bełsznicę, Rogów. Wszystkie rozkłady jazdy powiatowych przewozów pasażerskich dostępne są na stronie www.powiatwodzislawski.pl w zakładce „Dla mieszkańca” oraz na stronie PKS Racibórz www.pksraciborz.pl.
Z wizytą na Łotwie
Od 11 do 15 lutego uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 2 im. Ziemi Wodzisławskiej w Wodzisławiu Śląskim uczestniczyli w drugim spotkaniu roboczym uczestników projektu „Czy możemy coś zmienić? – promowanie świadomości ekologicznej”. Jednym z elementów wizyty była nietypowa lekcja, która odbyła się w… Parku Narodowym Tervete. – Nauczyliśmy się jak rozpoznawać tropy zwierząt, określać wiek drzewa, rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt, określać wysokość drzew. Dowiedzieliśmy się, co możemy zrobić, by chronić przyrodę. Poznaliśmy również niecodziennych mieszkańców lasu, rodzinę krasnoludków! – relacjonują uczestnicy. Duże wrażenie zrobiła na nich również wizyta w zakładzie recyklingu opakowań PET. – Pokazano nam cały proces recyklingu: od mycia opakowań PET do wyrobu płatków, z których następnie wytwarza się szaliki, koce i inne opakowania – dodają.
Wydarzy się
Oceń pracę starostwa
Teraz każdy może ocenić poziom usług świadczonych przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim. W ramach funkcjonującego w tym urzędzie systemu zarządzania jakością według normy ISO, od 20 lutego do 20 maja przeprowadzane będzie badanie ankietowe satysfakcji klienta. Ankieta ma na celu zbadanie jakości pracy starostwa, kompetencji oraz komunikacji z klientem. Zgłoszone sugestie i uwagi pozwolą poprawić współpracę pomiędzy mieszkańcami powiatu i pracownikami starostwa. Wypełnione ankiety można składać do specjalnych skrzynek oznaczonych napisem „ANKIETY”, znajdujących się w Punktach Obsługi Klienta oraz poszczególnych wydziałach starostwa przy ul. Bogumińskiej 2, ul. Pszowskiej 92 a, jak również przy ul. Mendego 3 lub wypełnić na www.powiatwodzislawski.pl.
Mammobus zaparkuje w Rydułtowach
Po zimowej przerwie mammobus Instytutu Onkologii w Gliwicach wyruszył w trasę po Śląsku. Zaparkuje na tydzień na rydułtowskim rynku. Badania będą wykonywane od 25 do 28 lutego w godz. 9.00-16.00 oraz 1 marca w godz. 10.00-17.00. – Zapraszamy panie z roczników 1944-1963, które jeszcze nigdy nie miały wykonanej mammografii oraz te, którym upłynęły 2 lata od poprzedniego badania. Sam termin przedsięwzięcia nie jest bez znaczenia, gdyż właśnie na przełomie lutego i marca upłyną 2 lata od naszej poprzedniej „zimowej” akcji w Rydułtowach w 2011 roku. Przypominamy więc, że każdej ubezpieczonej Polce w wieku 50-69 lat przysługuje co 2 pełne lata darmowa mammografia. Dlatego szczególnie zachęcamy wszystkie panie, aby ponownie skorzystały z darmowego badania – namawiają organizatorzy. Nie ma znaczenia adres zamieszkania. Trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty i kartę chipową oraz – jeśli to możliwe – zdjęcia lub płytę z poprzedniej mammografii.
Projekt przebudowy drogi łączącej Pszów z Syrynią
Zarówno powiat wodzisławski jak i gmina Lubomia oraz miasto Pszów przekażą po 50 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej na ulicy Karola Miarki w Pszowie i 3 Maja w Syryni (gmina Lubomia). Powiatowy Zarząd Dróg, który administruje drogą chce, by projekt przebudowy był gotowy jeszcze w tym roku. Nie oznacza to jednak wcale, że będąca w kiepskim stanie droga doczeka się w przyszłym roku modernizacji. Natomiast urzędnicy nie wykluczają, że złożą wniosek o dofinansowanie do któregoś z programów, wpierających modernizację tego typu dróg.
Bezpłatna mammografia w Godowie
8 marca przy Urzędzie Gminy w Godowie będzie można wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w ramach programu NFZ, dla pań w wieku od 50 do 69 lat, które ostatnie takie badanie przeszły co najmniej 24 miesiące temu. Przed udaniem się na badanie należy dokonać telefonicznej rejestracji pod jednym z numerów telefonu 58 6662444 lub 801080007 lub na stronie internetowej www.rejestracja.fado.pl Rejestracji można dokonywać w dni powszednie od godz. 8.00 do 20.00, a w sobotę i niedzielę od godz. 9.00 do 15.00. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz zdjęcie z poprzednich badań mammograficznych, jeśli takowe były wykonywane. W badaniu, tyle że odpłatnie mogą wziąć udział również, które nie są objęte programem – na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Na każdą z pań czeka upominek.
Szkolenie na temat loterii fantowych
20 marca o godz. 10.00 w Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach odbędzie się szkolenie na temat organizowania loterii fantowych i gier losowych, tak by nie popaść w konflikt z prawem. Do udziału w szkoleniu mogą zgłosić się przedstawiciele instytucji kultury, organizacji społecznych, animatorzy życia społecznego. Szkolenie poprowadzi przedstawiciel Urzędu Celnego w Rybniku. Zapisy do udziału w szkoleniu przyjmowane są do 18 marca w WDK. Koszt szkolenia to 12,3 zł.
Ma niespokojne ręce
Od 21 lutego przez kolejne dwa tygodnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Godowie można oglądać wystawę rękodzieła wykonanego przez Alinę Tomas z Gołkowic. Na ścianach, półkach, wieszakach znajdują się efekty kilkudziesięciu lat pracy pani Aliny. – Rękodzieła nauczyłam się w szkole podstawowej i w domu. W szkole na zajęciach praktycznych, z kolei w domu uczyła mnie mama. Sporo nauczyłam się też od taty, który był krawcem i którego podpatrywałam w czasie kiedy szył – wyjaśnia Alina Tomas. Przez wiele lat najchętniej tworzyła za pomocą szydła i włóczki. Jak sama przyznaje, ma niespokojne ręce, które muszą coś robić. Najczęściej tworzy wieczorami, kiedy wnuki już śpią.